Aktualno
Srečanje mladinskih društev občine Šentjur
V soboto, 13. novembra so se v prostorih Mladinskega centra Šentjur, že drugič v mesecu dni, srečali predstavniki mladinskih društev občine Šentjur. Srečanje je bilo namenjeno mladim, ki so aktivni v društvih ali pa bodo to šele postali, udeležili pa so se ga predstavniki Športno mladinskega društva Blagovna, Športnega društva Grobelno, Študentskega kluba mladih Šentjur in mladi, ki delajo v Mladinskem centru.
Celodnevno druženje je potekalo v dveh delih. Najprej so mladi individualno in po skupinah analizirali svoje delovanje v društvu ter delovanje društva v letu 2010. Predstavili so pozitivno stran delovanja, kot so odlično izvedeni projekti in ostale materialne pridobitve, ki so rezultat dobrega dela mladinskih društev. Pri evalviranju pa so naleteli tudi na nekatere težave in ovire, ki so skupne vsem društvom in se »vlečejo« že nekaj let.
Mladi so odkrivali tudi vlogo in pomen mladinskih društev.
Kot največji problem so izpostavili neodgovoren odnos mladih do društva in slabo komunikacijo med člani v društvu. Večni problem je tudi neodzivnost in pasivnost mladih iz okolja in promocija. Kako promovirati svoje aktivnosti, da se bodo mladi in ostali udeleževali naših dogodkov? Kako motivirati mlade, da se bodo odzvali vabilu na dogodek in da bodo prepoznali korist in zabavo v ponujenih možnostih v kraju?
Tako smo se v drugem delu srečanja posvetili iskanju konkretnih rešitev na opredeljene težave. Kako vzpostaviti dobro komunikacijo med člani društva, kako spodbuditi mlade, da bodo pripravljeni prevzemati odgovornost, kako jih motivirati za sodelovanje na mladinskih dogodkih in za vključevanje v lokalno dogajanje.
V tem kontekstu smo izpostavili, kako pomembno je, da se društva in posamezniki, ki delajo z mladimi zavedajo njihovih potreb, saj mladi nenehno težijo k zadovoljevanju le teh, to pa pomeni, da je poznavanje slednjih ključnega pomena za njihovo motivacijo. Analizirali smo glavne potrebe mladih in se poglabljali, katere od teh potreb društva zadovoljujejo in na katere je potrebno biti še bolj pozoren.
Mladi, so si med seboj izmenjali izkušnje in skupaj iskali rešitve.
Izpostavili smo tudi problem komunikacije med člani v društvu. Ugotovili smo, da gre pri uspešni komunikaciji predvsem za dobro sodelovanje in zaupanje. Torej je potrebno spodbujati odkrito komunikacijo, ki temelji na pristnih odnosih.
Udeleženci sobotnega srečanja so ugotovili, da je delo z mladimi zanimivo, vendar nikakor enostavno. Zato je pomembno, da se vsak, ki želi razvijati mladinsko delo ali pa aktivnosti društva v svojem kraju, ukvarja z vprašanjem potreb in interesov mladih ter pri načrtu in izvedbi programa gleda čim širše, vključuje mlade v vse faze projekta. Mladi so pripravljeni sprejeti izzive, ki so primerni njihovim sposobnostim, izkušnjam in spretnostim, pogosto pa ob sebi potrebujejo mentorja oz. primerno oporo, da jim prvi večji izziv ne povzroči skrbi ali frustracije ter misel: "Tega nikoli več ne poizkusim".
Vabimo k ogledu fotogalerije.