Aktualno
45 mladih iz 6 držav, Bovansko jezero, mladinski tabor kreativnosti
Utrinki iz 2. mednarodnega mladinskega tabora "Bovan 2011"
Čar poletja so tudi mladinski tabori. In sredi avgusta sta se kar dve skupini mladih iz Šentjurja udeležili mednarodnih mladinskih taborov. Pogovarjali smo se s Ksenjo in Polono, ki sta se še s 4 mladimi iz Slovenije udeležili tabora v Srbiji.
► |
„Bovan 2011“, mednarodni mladinski tabor inovacij, je letos potekal drugič. Mladi so taborili ob Bovanskem jezeru pri Aleksincu. Tabora se je udeležilo 45 mladih iz Srbije, Bosne in Hercegovine, Makedonije, Grčije in Slovenije.
Ksenja Gorenak nam je zaupala svoje vtise: „Srbija je bila super izkušnja. Spoznala sem ljudi novih, drugačnih in zanimivih karakterjev. Zvadila sem angleščino in se naučila celo malo srbščine. Srbski čevapčiči so res odlični pa tudi vožnja v „stoenki“ je bila adrenalinska izkušnja. Najlepša hvala Mladinskemu centru Šentjur, da nam je posredoval vabilo organizatorjev in nam omogočil te počitnice.“
Na mladinskem taboru so mladi pridobivali nova znanja, spretnosti, razmišljali inovativno, kreativno in podjetniško. Teden dni pa so lahko spoznavali sovrstnike iz drugih držav, spoznavali jezike, kulture in sklepali nova prijateljstva.
Kaj je povedala o mladinskem taboru in kreativnosti Polona Sitar: „Mednarodni tabor v Srbiji je zame pomenil velik jezikovni izziv, saj je potekal v srbščini, v mojem primeru v nekakšni poslovenjeni srbščini. Osrednja nit delavnic je bila kreativnost. To je pojem, ki si ga vsak interpretira po svoje. Menim, da sta nam predavatelja iz Danske lepo približala, kako kreativnost dojemata sama ter nas spodbudila k lastnemu izpraševanju in razvijanju novih idej. Svojo kreativnost so udeleženci tabora pokazali tudi med odmorom, ko so družno izdelali slovensko-makedonsko maketo in ji dodelili slovensko ime ter makedonski priimek. Tako se je rodil gospod Janez Ilijevski. Delavnice so služile predvsem kot medij za medsebojno spoznavanje in učenje o drugih kulturah in ljudeh ter predsodkih, ki jih imamo o njih. Sproščeno večerno druženje ob prepevanju pesmi iz »bivše Juge« pa nas je zopet združilo z nekdanjimi brati in nam lepo pokazalo, da je multikulturnost pogosto samo širok pojem, včasih tudi plod političnih manipulacij, ki nas skuša narediti bolj različne med seboj, kot smo v resnici.“
►
|
Preberite še:
|
Mladinski tabori in izmenjave pa ne potekajo samo poleti, ampak čez celo leto. Tako v Šentjurju novembra pričakujemo mlade iz Švedske, ki sodelujejo v projektu „Tvoje dejanje šteje“.
Nazaj