Aktualno
Uspešno zaključili z mladinskim mednarodnim projektom
Zadnji počitniški teden v avgustu je 30 mladih iz Slovenije, Madžarske, Srbije in Hrvaške, pod okriljem Mladinskega centra Šentjur, preživelo aktivno, v druženju z lokalno mladino in razmišljanju o zdravem načinu življenja. Desetdnevni projekt »Zdravo življenje v zdravi družbi«, s poudarkom na športnih in družabnih igrah, je povezal mlade štirih različnih kultur in navad.
Namen projekta je bil mlade iz različnih okolij osvestiti o pomenu čistega okolja ter jih spodbuditi k aktivnemu, zdravemu načinu življenja. Skozi ustvarjalne delavnice in debate so mladi izmenjavali svoje znanje in izkušnje na področju zdravja, športa in ekologije ter pripravili nekaj nasvetov in predlogov, kako ohraniti čisto okolje ter motivirati vrstnike, da živijo aktivno in zdravo. Med drugimi so iz odpadnega materiala ustvarili nove uporabne izdelke in zanje posneli reklamo. Skozi dramsko igro so prikazali dejanja, ki onesnažujejo naravo, ustvarili eko stripe s poučnimi zgodbami in izdelali razne plakate.
Kmečka opravila za zabavo
V sklopu zdravega načina življenja in spoznavanja slovenske kulture so obiskali kmetiji na Kalobju. Najprej so na kmetiji Brečko poizkusili pravo slovensko nedeljsko kosilo in se pomerili v košnji trave, grabljenju in drugih igrah povezanih z življenjem na kmetiji. Pridružili so se jim mladi Kalobčani, ki sta jih spremljala predsednik krajevne skupnosti Zdravko Hribernik
in predsednik Športnega društva Villa Challop Janko Belina, ki sta poskrbela, da so imeli mladi nepozabno popoldne. Za popestritev je poskrbel sosed Mlaker, ki je mladim omogočil, da so lahko jezdili na prijazni kobili Lindi. Dogodivščine ta dan je druščina nadaljevala na kmetiji Planinca, kjer so si lahko ogledali kakšno je življenje na kmetiji, ki živi in dela z naravo oz. kašno je naravovarstveno kmetovanje.
Kdo je najbolj spreten pri grabljenju?
Obiskali tudi Dramlje in Gorico pri Slivnici
Ponedeljek in torek sta bila rezervirana za športne igre in za druženje z mladimi iz Dramelj in Slivnice.
V Dramljah se je udeležencem projekta pridružilo več kot 20 mladih Drameljčanov, kar je vse pozitivno presenetilo. Skupaj so igrali nogomet ter se na koncu pomerili v vleki vrvi in igri med dvema ognjema. Srečanje je potekalo v sproščenem vzdušju, v hladni senci nogometnega igrišča Šedina, ki jim ga je za ta dan prepustilo Športno društvo Šedina.
V torek se je športno dogajanje preselilo v Gorico pri Slivnici, kjer je Planinsko društvo Slivnica pri Celju organiziralo tekmovanje v orientacijskem pohodu po njihovi krajevni skupnosti. Pet ekip, ki so jih sestavljali mladi iz treh gostujočih držav, Šentjurčani ter lokalna mladina so se pomerili v hitrosti, orientacijskih spretnostih in svojem znanju. Zmagovalcem je planinsko društvo darovalo majice, druženje pa so sklenili s piknikom in družabnimi igrami.
Zmagovalna ekipa
Podjetno v življenju
S ciljem, da mladi razmišljajo o svoji lastni karieri in prihodnosti sta jih v OŠ Hruševec, kjer so bili mladi nastanjeni, obiskala mlada perspektivna lokalna podjetnika, ki sta jim predstavila svoje delo in začetke hkrati pa jim dala koristne nasvete za njihovo morebitno podjetniško pot. Iris Rapovš je predstavila frizerski studio Iris Hairstyling ter projekte v okviru katerih
pogosto sodeluje z lokalnimi društvi. Bojan Planko pa svoje podjetje za marketing in turizem, Intersplet, ki je najbolj prepoznavno po spletni strani www.viaslovenia.com.
Sproščanje in priprava zdrave hrane
Intenzivno dogajanje je mlade malce utrudilo zato so en dan namenili sproščanju in kuhanju. Pred kuhanjem se je bilo potrebno dodobra sprostiti zato so drug drugemu predstavili nekaj tehnik sproščanja, nato pa so se sveži in polni energije lotili pripravljanja zdrave večerje. Pokazali so veliko mero ustvarjalnosti in spretnosti pri gospodinjskih opravilih ter
postregli z okusno in zdravo hrano, ki ji nista manjkala niti predjed in desert.
Ustvarjanje iz odpadnega materiala
Druženje, timsko delo in spoznavanje lokalne kulturne dediščine
V času projekta so mladi obiskali tudi prenovljen celjski grad, uživali na bowlingu in se hladili v šentjurskem bazenu. Namesto čipsa in bombonov so tokrat jedli zdrav priboljšek, suho sadje, ki jim ga je podaril gospod Lesnika.
Projekt se je zaključil uspešno, domov odhajali veseli novih prijateljskih vezi in bogatih izkušenj, ob slovesu pa je bilo opaziti marsikatero orošeno oko in slišati željo, da bi projekt trajal dlje časa.
Tovrstni projekti in druženja so izrednega pomena za osebnostno rast mladih, saj jim omogočajo spoznavanje drugih kultur, razvijanje jezikovnih in socialnih kompetenc in so vredni zanj namenjenih sredstev, ki so bila tokrat odobrena s strani Evropske komisije v okviru programa »Mladi v akciji«, Občine Šentjur in Urada RS za mladino.
Nazaj