Aktualno
Éire Erasmus ali kako biti Erasmus študent na Irskem?
Biti "erasmovec" in živeti Erasmus življenje je zagotovo prav posebna izkušnja. Si, vendar hkrati tudi nisi, študent gostujoče fakultete in okoli tega dejstva se vrti celotno bivanje v novi državi.
Sama sem odšla na študijsko izmenjavo v mestece Maynooth na Irskem, kjer sem preživela skoraj 5 mesecev. Pred odhodom je bilo potrebno opraviti kar nekaj "papirologije", med drugim pa si tudi poiskati sobo, ki bi za nekaj mesecev postala moj novi dom. Zadnjih nekaj dni pred odhodom sem le dobila študentsko sobo na kampusu Univerze v Maynoothu, kar je bila zame najboljša novica. Kljub veselemu pričakovanju, kaj me čaka, je bilo Slovenijo kar težko zapustiti.
Ko sem prispela v študentsko mestece, sem videla, da so fotografije starega dela kampusa precej resnične, saj ta tudi v resnici zgleda kot Bradavičarka. V stanovanju sem živela s štirimi dekleti in vse smo prihajale iz različnih delov sveta. Spoznavanje novih ljudi, ki so povečini mednarodni študentje, je tisto, kar da Erasmus izmenjavi še dodatno vrednost. Prijatelji, s katerimi deliš vse neumnosti in prijetnosti, ki so se ti pripetile, hodiš na skupne izlete in zabave, postanejo za teh nekaj mesecev skoraj kot tvoja nova družina. V Maynoothu sem tako kot doma študirala antropologijo. Za izmenjavo na Irskem sem se odločila tudi zaradi tamkajšnjega zelo dobrega študija te smeri. Predavanja so nekoliko drugačna kot pri nas in predavatelji zame precej zanimivi. Vendar pa njihov študij za razliko od našega zahteva veliko sprotnega obveznega dela. Novega jezika in drugačnega dela sem se kar kmalu navadila. Zanimivo je, da je na kampusu ogromno število društev, ki predstavljajo pomemben del študentskega življenja. Tako je vsak lahko našel nekaj zase: od trampolinskega, nogometnega, feminističnega društva do muzikala, sabljanja, žongliranja in celo igranja videoiger. Seveda sem se tudi sama "morala" včlaniti v nekaj izmed njih, med drugim v Društvo mednarodnih študentov, s katerim smo hodili na različne izlete, in v Gospel zbor, kar je bilo zame še posebej zanimivo in drugačno.
Za izmenjavo na Irskem pa sem se odločila predvsem zaradi same dežele. Zato sem vsak možen trenutek poskušala izkoristiti za potovanje in odkrivanje Zelenega otoka. Stare vasi, klifi in čudovite obale so podobe, ki mi bodo vedno ostale v spominu. Prav tako pa prepolni pubi z irskim pivom in večeri z irsko (tradicionalno) glasbo ter plesom, kjer si se vedno počutil tako domače. Verjetno tudi zaradi domačinov, ki so pogosto precej odprti in zgovorni.
Kljub vsem dogodivščinam se je prijetno vrniti domov. Vendar vem, da se na Irsko še zagotovo vrnem. Zaradi prijateljev, ki so ostali na Irskem, mogoče tudi kmalu.
Napisala: Teja Peperko
Nazaj