Aktualno

Oblikujmo demenci prijazno družbo

Z okrogle mize ob mednarodnem dnevu družine

V Domu starejših Šentjur je 15. maja ob mednarodnem dnevu družine, ki je letos posvečen pospeševanju socialne integracije in medgeneracijski solidarnosti, potekala prva okrogla miza Oblikujmo demenci prijazno družbo (Medgeneracijska solidarnost oblikuje družbo enakih možnosti za ljudi z demenco), ki jo je organiziralo Združenje zahodnoštajerske pokrajine za pomoč pri demenci Spominčica Šentjur, Razvojna agencija Kozjansko – Mladinski center Šentjur in Dom starejših Šentjur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje. Vzrok za nastanek te bolezni ni znan. Njena najpogostejša oblika je Alzheimerjeva bolezen.

 

Več kot 30.000 prebivalcev Slovenije ima demenco in njihovo število vztrajno narašča. Samo v občini Šentjur se bo njihovo število povzpelo na dober odstotek oziroma okoli 200 prebivalcev. V šentjurskem domu starejših je že skoraj vsak drugi stanovalec dementen.

 

Tako postaja večji tudi problem socialne izključenosti dementnih oseb in njihovih družin. O izzivih družbe, pomenu medgeneracijskega sodelovanja za uspešno vključevanje oseb z demenco v družbo in o problemih, s katerimi se soočajo družine z dementno osebo so razpravljali predsednica Spominčice Šentjur, Zlata Felc (Kako postati demenci prijazen kraj), vodja Oddelka za družbene dejavnosti Občine Šentjur, Judita Methans Šarlah, Beti Prtenjak (Biseri v školjki) iz Doma starejših Šentjur, Janja Romih (Osebam z demenco prijazno okolje) iz Ministrstva za delo, družino in socialne zadeve, Jelka Iskra (Zavedajmo se njihovih sposobnosti in omejitev), hčerka bolnice z Alzheimerjevo boleznijo, Uroš Malgaj (Policijsko ravnanje ob prijavi izgube predmetov osebe z demenco), vodja policijskega okoliša Policijske postaje Šentjur, Živa Štiglic (Pravice dementnih bolnikov pri nas in v EU). Mladinski center Šentjur je okroglo mizo zaključil s sodobno plesno predstavo, v kateri so plesalke raziskovale in obravnavale probleme, s katerimi se soočajo oboleli in predvsem svojci obolelih.

 

Osveščenost ljudi, kaj je demenca, kdo zboleva za njo in kako pristopiti dementnim ljudem, narašča. Vendar so govorniki poudarili, da je vsaka družina, ki se s to boleznijo sooča, unikatna. Z daljšanjem življenjske dobe in naraščanjem števila starejših bomo v bodoče prav vsi, ne samo svojci obolelih, še močneje izpostavljeni tej bolezni. Tudi zato je potrebno v družbo integrirati demenco, kot pogosto obliko bolezni starejših, saj se bo le tako lažje soočati z njo. Dementnih namreč ne moremo spremeniti, lahko jih le razumemo, a šele potem, ko spremenimo svoj način razmišljanja in tudi življenja.

 

 


Povzeto po članku Jasne Colnerič, V Šentjurju ob mednarodnem dnevu družine oblikovali okroglo mizo Oblikujmo demenci prijazno družbo, Kozjansko.info, 18. 5. 2013, dostopno na: http://www.kozjansko.info/component/content/article/9/7300-v-sentjurju-ob-mednarodnem-dnevu-druzine-oblikovali-okroglo-mizo-oblikujmo-demenci-prijazno-druzbo-video.html


Aktivnosti MCŠ potekajo v okviru projekta "Mozaik mladosti in izkušenj".

 

Nazaj

Zadnje objavljeno

Mladinski inkubator Si želiš na mednarodno usposabljanje na Madžarsko?

Mednarodno usposabljanje v tujini - Futurepreneurs

Slovenski partner Erasmus+ projekta Futurenterprenuers MCDD išče 2 ...

Aktualno Aktivnosti ob Evropskem tednu mobilnosti

Aktivnosti ob Evropskem tednu mobilnosti

Tema Evropskega tedna mobilnosti za leto 2024 je »Udoben javni prostor ...

Dogodki za mlade

SHIFT + A