Aktualno
Odpravljamo se na veliki 5-dnevni pohod po naših krajih, hribih in dolinah
Prijave na pohod "Mi gremo pa po občini" potekajo do četrtka, 22. avgusta, do 12.00 ure!
Pridružite se nam na velikem 5-dnevnem pohodu po krajih naše občine. Odpravljamo se iz Šentjurja na jug, proti Planini, nato na vzhod do Prevorja in spet nazaj proti severu, proti Slivniškemu jezeru, nato pa še do Ponikve, naprej čez Dramlje do Blagovne in nazaj v Šentjur.
Od sobote, 24., do srede, 28. avgusta, bomo prehodili kar 110 kilometrov, večinoma po stranskih cestah, kolovozih in poteh, šli bomo čez hribe in doline. Pohoda se lahko udeležijo vsi*, vendar pa je udeležba brezplačna le za mlade*, stare od 15 do 30 let. Mlajši od 15 let se lahko pohoda udeležijo v spremstvu staršev. Za ostale je prispevek 30 evrov, ki se ga poravna na dan odhoda (glede na izbran termin).
|
Prijave potekajo do četrtka, 22. avgusta, do 12.00 ure. Prijavite se tako, da izpolnite . |
Če se ne morete udeležiti celotnega pohoda, se nam lahko pridružite za samo nekaj dni ali pa za samo en dan. Vendar se je tudi v tem primeru potrebno prijaviti.
|
S sabo potrebujete:
Priporočamo:
|
Program:
1. dan, relacija: Šentjur-Vrbno-Šibenik-Rifnik-Kalobje-Škarnice-Dobje-Planina/Sevnici
Prvi dan se bomo iz Šentjurja odpravili v Vrbno in si še pred 9. uro ogledali miniaturo srednjeveškega gradu. Čez kolovoze bomo prispeli v Hruševec, se slikali pred rojstno hišo Franja Malgaja in nato krenili proti Šibeniku, kjer v idilični soteski potoka Kozarica stoji pod visoko skalo mlin, ki so ga nekoč imenovali Mlin pod pečjo, danes Ferležev mlin. Po ogledu mlina se bomo povzpeli na Rifnik, do botaničnega vrta družine Mauer in po ogledu slednjega nadaljevali pot na Kalobje. Ogledali si
bomo cerkev, uživali v razgledu, pomalicali in se okrepčani spustili proti Dobju. V Škarnicah nam bo Elko Salobir razkazal zeliščini park. Mi pa se bomo povzpeli na Dobje in pot nadaljevali proti Planini pri Sevnici, kjer bomo prenočili v prostorih osnovne šole.
2. dan, relacija: Planina/Sevnici-Šentvid/Planini-Sv. Križ-Prevorje
Naslednje jutro se bomo po zajtrku odpravili po trgu Planina, si ogledali grad in muzejski zbirki. Sledila bo krožna pot po Planini; šli bomo mimo kužnega znamenja na Visočah, mimo gavg (vislic) na Golobinjeku in se na Doropolju ustavili pri čebelarju. Obogateni z znanjem o čebelah bomo čez travniški kolovoz krenili na Šentvid pri Planini ter se pripravili na vzpon na Sveti Križ. Na vrhu hriba bomo imeli kosilo in se spočili za pot proti Prevorju. Prenočili bomo v prostorih podružnične šole,
dan zaključili s piknikom in, če nam bo nebo naklonjeno, še z opazovanjem zvezd.
3. dan, relacija: Prevorje-Loka/Žusmu-Žusem-Sv. Helena-Slivniško jezero
Tretji dan si bomo najprej ogledali partizansko bolnico Javoršica R-6. Po stranski poti bomo prispeli v Loko pri Žusmu, kjer si bomo ogledali muzejsko zbirko glažut v cerkvici sv. Leopolda. Nato se bomo povzpeli do razvalin gradu Žusem, nadaljevali pot do cerkvic sv. Valentina in sv. Jakoba ter se povzpeli na Špičko. Z vrha Žusma se bomo po adrenalinski poti spustili v dolino, takoj za tem pa bomo ponovno osvajali nov hrib, tokrat sv. Heleno. Na vrhu bomo uživali v čudovitem razgledu na
Slivniško jezero in okoliške hribe, pot do jezera pa nas bo vodila po delu poti »S klopce na klopco«, tudi mimo spomenika slovanskemu bogu Perunu. Zvečer si bomo na Ramni plaži ob Slivniškem jezeru privoščili večerjo in postavili šotore.
4. dan, relacija: Slivniško jezero-Završe-Uniše-Hotunje-Ponikva-Ostrožno/Ponikvi
Četrti dan bomo čez Tratno prišli do Grobelnega in pot nadaljevali naprej do vasice Završe (v občini Šmarje pri Jelšah), kjer si bomo ogledali cerkev iz 16. stoletja. V zvoniku se zadržuje več različnih vrst netopirjev; strokovnjaki so ugotovili, da je završki zvonik njihovo poletno domovanje. Završe so le dobre pol ure hoda oddaljene od znamenitih Uniš, kjer si bomo ogledali lepo urejeno rojstno hišo Antona Martina Slomška, duhovnika, škofa, narodnega buditelja, učitelja in pesnika.
Spoznavanje zgodovinskih mož bomo nadaljevali v Hotunjah, kjer bomo izvedeli več o geografu in kartografu Blažu Kocenu (1821-1871), ki je zaslovel predvsem s svojimi atlasi; Kozenn-Atlas je še danes v Avstriji vodilna znamka na področju šolske geografije. Čez Ponikvo bomo prispeli do Ostrožnega pri Ponikvi, si ogledali ekološko kmetijo Valpatič, postavili šotore, povečerjali in se odpočili za zadnji dan pohoda.
5. dan, relacija: Ostrožno/Ponikvi-Sv. Uršula-Dramlje-Marija Dobje-Cerovec-Proseniško-Sv. Rozalija-Šentjur
Zadnji dan bomo z Ostrožnega odšli proti Pletovarjem, mimo številnih vinogradov, od tam pa se bomo povzpeli na Vodule do cerkve sv. Uršule. Vzponu sledi spust, tokrat do Dramelj in kratek postanek ob kipu Miloša Zidanška (1909-1942), ki je bil leta 1951 razglašen za narodnega heroja. Odrinili bomo v Marija Dobje, kjer se bomo ustavili pri obeležju nekdaj krute bolezni, kuge. Nadaljevali bomo pot proti jugu in se ustavili pri Cerovcu, kjer se nahaja partizanska bolnica Zima. Pot bomo
nadaljevali med čudovitimi ribniki na Proseniškem. Na Rajskem otoku bomo uživali v odličnem in zadnjem skupnem kosilu. Po kosilu nas bo čakal še zadnji vzpon, osvojili bomo Sv. Rozalijo. Po krajšem počitku se bomo odpravili proti Šentjurju in naredili še zadnja kilometra od skupno kar 110-ih.
Polni vtisov, s cmokom v grlu, utrujenih in zelo utrjenih nog, bomo prikorakali na šentjurski Mestni trg ter zaključili našo petdnevno, nepozabno dogodivščino.
* Udeležba za prvih 20 prijavljenih je brezplačna.
* Vašo spalno vrečo in vaš šotor bo vsak večer pripeljala in zjutraj odpeljala naša ekipa.
* Prispevek za udeležbo na pohodu znaša 30 evrov.
03/747-18-01 ali mladi@ra-kozjansko.si
"Izvedba tega projekta je financirana s strani Evropske komisije. Vsebina publikacije (komunikacije) je izključno odgovornost avtorja in v nobenem primeru ne predstavlja stališč Evropske komisije."
Nazaj