Aktualno
Skupaj s partnerji iz Romunije obiskali socialna podjetja v severovzhodni Sloveniji
V začetku decembra sta nas obiskala predstavnika romunske partnerske organizacije Asyris. V dveh dneh smo obiskali 6 socialnih podjetij v severovzhodni Sloveniji in se pogovarjali o priložnostih, ki jih nudi socialno podjetništvo in o problemih, s katerimi se srečujejo socialni podjetniki.
Med 9. in 10. decembrom smo na Mladinskem centru Šentjur gostili Mihaelo in Victorja iz partnerske organizacije Asyris. Skupaj z njimi izvajamo projekt na temo socialnega podjetništva za mlade "Set up!", ki ga sofinancira Evropska komisija iz programa Erasmus+ Mladi v akciji. V dveh dneh smo si z gosti in z mladimi, udeleženci projekta, ogledali primere socialnih podjetij iz severovzhodne Slovenije.
V Slovenski Bistrici smo obiskali mlado socialno podjetje Recosi d.o.o. Sprejela nas je Katja Zajko, vodja slovenske podružnice sicer Irskega socialnega podjetja. Ukvarjajo se z obnovo rabljene računalniške opreme, tabličnih računalnikov in pametnih telefonov. Njihov glavni namen pa je zmanjševanje digitalnega razkoraka med različnimi družbenimi skupinami. Obnovljeno računalniško opremo si lažje privoščijo tisti, ki nimajo dovolj sredstev ali pa tisti, ki računalnika ne uporabljajo toliko, da bi kupili nov računalnik in nanj naložili programsko opremo. Sodelujejo z Microsoftom in TechSoupom Slovenija ter tako zagotavljajo, da je vsa naložena programska oprema legalna in dostopna. Recosi je tudi prvo podjetje v bodočem inkubatorju socialnih podjetij, ki ga v Slovenski Bistrici ureja tamkajšnja Občina.
V Slovenskih Konjicah smo obiskali Mladinski center Dravinjske doline, ki se je v tem letu preoblikoval v socialno podjetje. Pogovarjali smo se o priložnostih, ki jih mladim nudi socialno podjetništvo in o njihovih programih za mlade, kot je Kreaktor ter povezovanje mladih podjetnikov v zadruge. Beseda je nanesla tudi na pristope pri delu z mladimi, predvsem vključevanje mladih v različne mladinske projekte in mednarodno sodelovanje.
V Mariboru smo obiskali skupnostni razvojni center Tkalka. V štajerski prestolnici so nam predstavili, kako je iz civilne družbe zrasla Tkalka, kot odgovor na socialno pereče probleme, ki jih na regiji pušča visoka in dolgotrajna brezposelnost mladih in starejših, preteklo in sedanje izčrpavanje podjetij ter lokalnih skupnosti, posledično nižanje kakovosti življenja prebivalcev ter onesnaževanje okolja. Tkalka povezuje večino mariborskih socialnih podjetij, socialni podjetniki pa si prizadevajo k nadaljnjemu razvoju socialnega podjetništva v regiji, zmanjševanju brezposelnosti in k razvoju novih gospodarsko uspešnih zgodb, po katerih je bilo mesto znano pred razpadom Jugoslavije.
V Mariboru smo obiskali še lično trgovino Ropotarnica, socialno podjetje, kjer stari predmeti, knjige, oblačila, slike, omare, posoda itd., pri navdušenih kupcih dobijo nov dom, novo priložnost. Namen Ropotarnice je zmanjšati brezglavo nakupovanje vedno novih reči in posledično ustvarjanje vedno novih odpadkov. Pri ljudeh spodbudjajo razmišljanje, da lahko marsikaj, kar deluje neuporabno, z malo dela dobi novo uporabno vlogo, ali pa lahko pride prav komu drugemu.
Evropski Kulturni in Tehnološki center Maribor je po svojem programu oziroma ponudbi popolnoma drugačno socialno podjetje od vseh, ki smo jih obiskali. Z njihovim centrom eksperimentov podpirajo ustvarjalnost in radovednost pri vseh starostnih skupinah, saj vedo, da izobraževanje in raziskovanje ni vezano na starost.
Kooperativa DAME, socialno podjetje oziroma zadruga, je nastala v centru Tkalka. Povezale so se brezposelne ženske in se tako podale novim podvigom naproti. Pričele so se ukvarjati s cateringom in kuhanjem marmelad. Postopoma so zbrale dovolj sredstev za izplačilo plač ter za odprtje lastne restavracije v središču Maribora. Pri svoji kuhi uporabljajo lokalno pridelano hrano in dajejo velik poudarek na ohranjanju starih, za mariborsko območje tradicionalnih receptur.
Nazaj