Aktualno

Z glavo in trebuhom za pametjo in kruhom

Konferenca o mobilnosti evropske izobražene mladine

 

Za in proti, zavod za kulturo dialoga vas v sklopu projekta ‘Uživajmo evropsko državljanstvo’ vabi na konferenčno srečanje o mobilnosti izobražene mladine v evropskem prostoru: "Z glavo in trebuhom za pametjo in kruhom", ki bo potekala v sredo, 14. maja 2014, med 10.00 in 15.00 uro v ljubljanskem hramu študentske kulture, Klubu K4.

 

Ne pozabite se prijaviti preko facebook dogodka in se vidimo v Štirki, s pestrim programom, izjemno zanimivimi gosti in ob okusni "mobilni pogostitvi"!

 

Program konference:

9:45 – 10:15
Registracija
10:15 – 10:30
Otvoritev konference in uvodni nagovor

10:30 – 11:30
MOBILNOST IN ŠTUDIJ - Adijo pamet ali evropsko plemenitenje znanja? (interaktivna panelna diskusija)

Zakaj se sploh odločiti bodisi za študijsko izmenjavo bodisi za celovit dodiplomski / podiplomski študij v tujini? Kaj so prednosti in kaj slabosti študiranja v državah Evropske unije?

 

Sogovorniki:

  • Staša Tkalec, magistra človekovih pravic in demokratizacije (E.MA na šoli EIUC v Benetkah)
  • Teo Radetić, diplomant pisohologije (Univerza v Oxfordu)
  • Mitja Mihelič, diplomant ALUO, grafični oblikovalec, udeleženec Erasmus izmenjave na Folkwang Universität der Künste (Essen), trenutno študent na HPI School of Design Thinking – Stanford Europe (Berlin)
  • David Kraljič, diplomant fizike (Univerza v Cambridgeu), doktorski kandidat iz teoretske fizike (Univerza v Oxfordu)
  • Samo Novak, magister mednarodnih odnosov in magister mednarodnega prava (Univerza v Leidnu, Grotius Center for International Legal Studies in The Hague)
11:30 – 12:00
"Mobilna pogostitev" in druženje s panelisti o prigrizkih in kavi/pijači

12:00 – 13:15
MOBILNOST IN DELO / USPOSABLJANJE - Priložnost ali (vsiljena) nuja?
(interaktivna panelna diskusija)

Zakaj iskati možnosti usposabljanja in dela v širši Evropi? Kaj sploh pomeni biti del ‘mobilne delovne sile’? Je delovna mobilnost neprecenljiva priložnost ali nuja, ki jo spodbujata bodisi ekonomska situacija doma bodisi način dela sodobnih izobraženih mladih?

 

Sogovorniki:

  • dr. Mirjana Ule, priznana sociologinja in strokovnjakinja za mladinsko problematiko ter komentatorka v dokumentarnem filmu RTV Slovenija “Na svidenje, pamet”
  • Kaja Dekleva, Mladinski svet Slovenije, podpredsednica za mednarodno sodelovanje
  • Milica Kotur, ‘mobilna Srbkinja’, diplomirala v Sloveniji in magistrirala v Belgiji, delala na slovenskem veleposlaništvu v Bruslju, na slovenskem zunanjem ministrstvu in asistirala slovenski evropski poslanki
  • Timotej Hudina, IT specialist pri podjetju AGB Nielsen Media Research, udeleženec mednarodne prakse v španskem podjetju Telefonica S.A. in udeleženec Erasmus izmenjave na Universitat Politècnica de Catalunya
13:15 – 13:30
"Mobilna pogostitev" in druženje s panelisti o prigrizkih in kavi/pijači

13:30 – 15:00
QUO VADIS, MLADI INTELEKTUALCI? - Bodoči mladi odločevalci o priložnostih in izzivih mobilnosti slovenske in evropske mladine (panelna diskusija z mladimi kandidati in kandidatkami na volitvah v Evropski parlament)

Je mobilnost v Evropski uniji le navidezno krožna ali zgolj enosmerna? Kaj to pomeni za bogate države na eni in manj bogate na drugi strani? Kako se na evropski ravni lotiti problema izkoriščanja mladih diplomantov, kot so na primer neplačana pripravništva? Kaj lahko stori Evropski parlament, da zagotovi pravičnost in učinkovitost mobilnosti evropskih izobražencev?

 

Sogovorniki:

  • Benjamin Rolando Vaz Ferreira, kandidat Piratske stranke
  • Miha Istenič, kandidat Državljanske liste
  • Katarina Košak, kandidatka Verjamem – Liste dr. Igorja Šoltesa
  • dr. Damjan Mandelc, kandidat Solidarnosti
  • Nežika Pavlič, kandidatka liste SLS/NSi
  • Jure Pucko, kandidat liste Kacin – Konkretno

 

Glavni namen dogodka je v dialogu z mladimi brez dlake na jeziku spregovoriti o priložnostih, izzivih in morebitnih napačnih predstavah o vse pogosteje opevani "evropski mobilnosti". Po zadnjih raziskavah Evrobarometra se kar 26 % mladih iz vseh držav članic Evropske unije – v luči vztrajajoče gospodarske krize – čuti primorane študirati, usposabljati, ali iskati delo v tujini. V Sloveniji je ta odstotek še občutno višji, takšno potrebo in pritisk pa v trenutni družbeno-politični situaciji občuti kar 43 % mladih.

 

Tudi vi razmišljate o študiju ali delu/usposabljanju v tujini, zlasti v državah članicah Evropske unije? Vas zanimajo osebne izkušnje in mnenja tistih, ki so študirali na nekaterih najbolj priznanih evropskih univerzah? Kaj imajo o delu v tujini povedati tisti, ki so tovrstno mobilnost izkusili na lastni koži? Jih je mobilnost usmerila na boljšo karierno pot? Kaj o migracijah slovenskih in evropskih izobražencev menijo strokovnjaki in mladinski delavci? In kako na priložnosti in pasti mobilnosti gledajo mladi kandidati in kandidatke na prihajajočih evropskih volitvah?

 

 

Za in proti, zavod za kulturo dialoga

debata@siol.net


Konferenca se izvaja v okviru projekta „Uživajmo Evropsko državljanstvo in ...“.
Vodilna organizacija Za in proti, zavod za kulturo dialoga, www.zainproti.com, facebook.com/zainproti, partnerji: Tipovej!, www.tipovej.org, RA Kozjansko – Mladinski center Šentjur, www.mladi-sentjur.si, Zavod Kersnikova, www.kersnikova.org


 

Nazaj

Zadnje objavljeno

Aktualno Mladi za razvoj Šentjurja in Dobja

Rezultati 20. razpisa "Mladi za razvoj Šentjurja in Dobja"

Na razpis Mladi za razvoj Šentjurja in Dobja za šolsko oziroma ...

Razpisi in natečaji Želiš dobiti sredstva za svojo raziskavo?

Natečaj Postani promotor znanosti

Imaš inovativno idejo za raziskovalni projekt? Podjetje ...

Dogodki za mlade

SHIFT + A