Aktualno

Zgodbe: Četrt stoletja po nasilnem zatrtju demonstracij na Trgu nebeškega miru

Ob 5. obletnici Mladinskega centra Šentjur pripravljamo niz tematskih člankov "Zgodbe"

Danes je 25. obletnica pokola na Trgu nebeškega miru v Pekingu oziroma incidenta na 4. junij, kot ga uradno imenuje vlada Ljudske republike Kitajske. Demonstracije, vodili so jih študentje, so se pričele 15. aprila 1989.

 

Kitajska oblast dogodek imenuje

"六四事件" oz. "Incident 4. junij".

 

Vzrokov za demonstracije je več, pričele so se s smrtjo Hu Yaobanga nekdanjega generalnega sekretarja kitajske komunistične partije. Yaobang je bil liberalni reformator, ki ni želel izpeljati samo ekonomskih, ampak tudi politične reforme, zaradi česar so ga člani partije, leta 1987, odstavili z vseh političnih funkcij. Študentom so se pridružili intelektualci in delavci zaskrbljeni zaradi poteka gospodarskih reform, naraščajoče inflacije, korupcije med politiki ter zaradi izbrancev, blizu oblasti, ki so dobili priložnost na hitro obogateti (na bolj ali manj legalen način).

 

Demonstracije niso potekale samo v Pekingu, ampak v okoli 400 mestih po vsej Kitajski. Ljudje so se borili za več osebnih svoboščin, a je vlada v strahu pred izgubo oblasti demonstracije raje zatrla, kot ljudem prisluhnila. V Sloveniji imamo več osebnih svoboščin in pravic, vprašanje pa je koliko jih poznamo in cenimo. Ena od teh je tudi pravica do udeležbe na svobodnih volitvah, ki pa se jih udeležuje vedno manj volilnih upravičencev.

 

Vlada je demonstracije označila za kontrarevolucionarne in po enem mesecu, dveh tednih in šestih dneh, v noči iz 3. na 4. junij, jih je s pomočjo vojske tudi končala. Uradnih poročil o dogajanju ni, objavili niso niti seznama mrtvih, ocenjuje se, da je v vojaškem posredovanju umrlo od nekaj 100 pa do nekaj 1000 ljudi.

 

Na Kitajskem od leta 1949 vlada ena sama stranka, Komunistična partija Kitajske. Gre za državo z 1.350.695 prebivalcev. Ljudska republika Kitajska je po smrti Mao Zedonga šla skozi številne gospodarske reforme, ki so ji omogočile, da je postala nova svetovna velesila. Na Kitajskem je bruto domači proizvod (BDP) leta 2013 znašal 9.844 ameriških dolarjev na prebivalca. V Sloveniji je leta 2012 BDP na prebivalca znašal 23.633 ameriških dolarjev.

Slovenija je v letu 2013 iz Kitajske uvozila za več kot pol milijarde evrov blaga in na Kitajsko izvozila samo dobrih 100 milijonov evrov.

 

Najbolj znamenita fotografija iz vojaškega posredovanja je nastala 5. junija, ko je mladi moški, ki so ga zahodni mediji poimenovali "Tank man", sam zaustavil kolono več kot 20-ih tankov. Kaj se je s Tank manom zgodilo po njegovi aretaciji ni znano. Domnevajo, da je to bil 19-letni študent Wang Weillin, ki bi ga naj po nekaterih virih kmalu po aretaciji ustrelili, po drugih pa še živi.

 

 

Kitajci o dogodkih pred četrt stoletja ne vedo veliko, saj se o tem ne učijo v šolah, niti se ne omenja v medijih. Na Kitajskem, razen v Hong Kongu, ki ima, kot nekdanja Britanska kolonija, status posebnega administrativnega območja, ni dovoljeno javno spominjanje za umrlimi.

 

Tudi zato je potrebno ceniti pravice, ki nam pripadajo, kot državljanom Republike Slovenije in Evropske unije ter skrbno paziti, da jih ne izgubimo.

 


 

Nazaj
Najbolj znana fotografija z dogajanja pred 25. leti.

Najbolj znana fotografija z dogajanja pred 25. leti.

Tank man je ustavil kolono več kot 20-ih tankov.

Tank man je ustavil kolono več kot 20-ih tankov.

Mao Zedong je leta 1949 na Trgu nebeškega miru razglasil Ljudsko republiko Kitajsko.

Mao Zedong je leta 1949 na Trgu nebeškega miru razglasil Ljudsko republiko Kitajsko.

Zadnje objavljeno

Aktualno Mladi za razvoj Šentjurja in Dobja

Rezultati 20. razpisa "Mladi za razvoj Šentjurja in Dobja"

Na razpis Mladi za razvoj Šentjurja in Dobja za šolsko oziroma ...

Razpisi in natečaji Želiš dobiti sredstva za svojo raziskavo?

Natečaj Postani promotor znanosti

Imaš inovativno idejo za raziskovalni projekt? Podjetje ...

Dogodki za mlade

SHIFT + A