Mladinski inkubator
Delavnica kritične pismenosti
V četrtek, 6. decembra, ob 10.00 uri v MISC Infopeka v Mariboru
Mariborski mladinski informacijsko-svetovalni center Infopeka vabi na delavnico kritične pismenosti tiste, ki si prizadevate pri mladih razvijati kritičnost v odnosu do informacij, sporočil in tekstov, ki poskušajo usmerjati njihova življenja ali pa jih mladi ustvarjajo sami. Brezplačna delavnica bo v četrtek, 6. decembra, od 10.00 do 18.00 ure v prostorih MISC Infopeka, Ob železnici 16 v Mariboru.
Kaj je kritična pismenost?
S kritično pismenostjo kot konceptom, ki pismenosti kot referenci za branje in ustvarjanje tekstov dodaja kritičnost kot eksplicitno etično in politično dimenzijo, želimo posameznice/ke opolnomočiti v tej meri, da spoznajo, da sta jezik in dostop do informacij in znanja ključni osi vzpostavljanja razmerij moči v družbi, po katerih se izvaja dominacija, izključevanje in nasilje. Razvijanje le-te omogoča zmožnost kritičnega branja informacij in različnih manipulativnih besedil kot tudi zmožnost
samostojnega ustvarjanja besedil in družbeno-angažiranih akcij s katerimi lahko aktivno in odgovorno sodelujemo v družbi v različnih kontekstih.
Predstavitev delavnice
Informacije in sporočila se danes na vsakem koraku vsiljujejo v naša življenja, v obliki slik, zvokov, tradicionalnih in digitalnih tekstov. Teksti, kakršnikoli že, pa niso nikoli nevtralna ali objektivna slika resničnosti, zmeraj imajo namen in so izraz, ki ga je nekdo v nekem prostoru in času oblikoval. Tisti, ki je tekst ustvaril, v njem zmeraj pusti svoj odtis, svoj pogled na svet, svojo identiteto, pa tudi bolj ali manj izražen namen. Teksti mladim ponujajo modele identifikacije, vsebine
o katerih je vredno razmišljati, resnice o dogodkih in procesih v svetu. Tako prihaja do nereflektiranega prenosa sporočil, predstav in vrednot, zlasti v obdobju podivjanega kapitalizma, protibegunski narativi v medijiskih in političnih sporočilih in širjenja strahu z namenom pridobivanja političnih točk.
Biti kritičen do tekstov, sporočil in informacij pa je zagotovo eden najpomembnejših ciljev vsakršnega izobraževanja mladih, prav tako angažiranost mladih v procesih demokratične participacije, torej ustvarjanja možnosti enakopravnega, predvsem pa pravičnega dostopa do in sodelovanja na vseh ravneh družbenega življenja.
|
|
|
Prijave sprejemajo do vključno 3. decembra na infopeka@infopeka.org |
|
Delavnico bosta izvajali Kaja Fiedler in Urška Breznik iz Pekarne Magdalenske mreže Maribor. |
MISC Infopeka 02/300-68-50 ali infopeka@infopeka.org |
MISC Infopeka |
Nazaj