Mladinski inkubator

Dvodnevni seminar kritične pismenosti o vzrokih in posledicah migracij "Kje so meje?"

Rok prijave: 21. september 2016!

Mladinski informacijsko-svetovalni center Infopeka v petek in soboto, 23. in 24. septembra 2016, organizira dvodnevni seminar kritične pismenosti o vzrokih in posledicah migracij, ki bo oba dneva potekal med 10.00 in 18.00 uro v prostorih Infopeke v Mariboru. Udeležba na brezplačnem seminarju, ki bo vseboval tudi brezplačno kosilo, je zaželena oba dneva.

 

Seminar bo v petek, 23. in v soboto, 24. septembra, med 10. in 18. uro v prostorih MISC Infopeka, Ob železnici 16 v Mariboru.

 

 O seminarju: 

Seminar kritične pismenosti bo tokrat vsebinsko osredotočen na spodbujanje posameznic/-kov k iskanju kakovostnih virov in argumentiranih informacij o aktualnih družbenih temah, ki se dotikajo vzrokov in posledic migracij ter na zmanjšanje pojavnosti diskriminacije in sovražnega govora do beguncev in migrantov, predvsem med mladimi. S kritično pismenostjo, kot konceptom, ki pismenosti, kot referenci za branje in ustvarjanje tekstov dodaja kritičnost kot eksplicitno etično in politično dimenzijo, želijo posameznice in posameznike opolnomočiti v tej meri, da spoznajo, da sta jezik in dostop do informacij in znanja ključni osi vzpostavljanja razmerij moči v družbi, po katerih se izvaja dominacija, izključevanje in nasilje. Razvijanje le-te omogoča zmožnost kritičnega branja informacij in različnih manipulativnih besedil kot tudi zmožnost samostojnega ustvarjanja besedil in družbeno-angažiranih akcij s katerimi lahko aktivno in odgovorno sodelujemo v družbi v različnih kontekstih.

 

Udeleženke in udeleženci se bodo na seminarju seznanili s sledečim:

  • kako razviti kritični pogled v to, kako različna besedila (v medijih, na spletnih blogih, šolskih učbenikih, uradnih dokumentih …) oblikujejo naše svetove, kulture in identitete na vpliven, pogosto prikrit način;
  • kako uporabiti besedila (pisana in slikovna) kot družbena orodja na načine, ki omogočajo preoblikovanje teh istih svetov;
  • zavedati se samoumevnosti s katero večinoma sprejemamo množico sporočil in jo nadomestiti s previdnostjo in pozornostjo do ciljev in agend prav teh sporočil;
  • kako se na podlagi novo pridobljenega razumevanja in znanja organizirati za dejavno, angažirano in ustvarjalno opozarjanje na problematike ali reševanje problematik v svojem neposrednem družbenem okolju.

 

 O mentorjih seminarja: 

Urška Breznik se skozi svoje delo posebej ukvarja z mladinskimi in kulturnimi programi, ki vzpostavljajo družbeno kritični razmislek in s prizadevanji za kakovostne sistemske spremembe na omenjenih področjih. Je tudi družbeno-politična aktivistka, katere področje zanimanja so delavske pravice, feminizem in pravice živali.

 

Kaja Fiedler je absolventka in dolgoletna prostovoljka MISC Infopeka. Je članica kolektiva Pizda! in Iniciative mestni zbor. Je tudi družbeno-politična aktivistka, katere posebno področje zanimanja so politike prostora.

 

Tina Podbevšek je absolventka in dolgoletna prostovoljka MISC Infopeka. Je članica kolektiva Pizda! in Iniciative mestni zbor. Je tudi družbeno-politična aktivistka, katere posebno področje zanimanja so feminizem in politična geografija.

 

Matic Primc je družbeno-politični aktivist, katerega področje zanimanja so anarhizem, participatorna družba, samoorganiziranje in delavske pravice. Je soustanovitelj in član Iniciative mestni zbor in International Organization for Participatory Society. Je tudi avtor predloga instituta participatornega proračuna za Slovenijo.

 

 

MISC Infopeka

02/300-68-50 ali infopeka@infopeka.org 

 

MISC Infopeka

 

Nazaj

Zadnje objavljeno

Razpisi in natečaji Razpis za izbor prostovoljca / prostovoljke 2024

Javni razpis za izbor "Prostovoljca/prostovoljke Občine Šentjur 2024"

Občina Šentjur v sodelovanju z Razvojno agencijo Kozjansko, OE ...

Mladinski inkubator Prvo srečanje že 16. 1. 2025

Cikel srečanj za delavke v kulturi

Društvo za promocijo žensk v kulturi - Mesto žensk s ciljem izmenjave ...

Dogodki za mlade

SHIFT + A