Mladinski inkubator

Postani Wiki urednica / urednik

Med 23. in 25. majem v Umetnostni galeriji Maribor, Strossmayerjeva 6 v Mariboru

Wikipedija je brezplačna spletna enciklopedija, kjer vsebino sooblikujejo njeni uporabniki in uporabnice. Wikipedijo v slovenščini ureja 564 prijavljenih uporabnikov in uporabnic. Na podlagi vzorca tistih, ki so poimenovani z lastnim imenom, lahko sklepamo, da je le okoli 20 % urednikov člankov v slovenščini žensk. Še slabša statistika velja za vsebine v angleščini, po podatkih Fundacije Wikimedia iz leta 2011, je urednic manj kot 10 %. Posledično so vsebine na Wikipediji večinsko "moške" in osebnosti, ki imajo svoje življenje in delo predstavljeno v lastnih Wikipedija člankih so povečini moški. V Slovenski Wikipediji je razmerje med biografskimi članki o moških in ženskah 91,81 : 8,19, kar jo uvršča na rep lestvice.

Umetnostna galerija Maribor (UGM) kot ustanova skrbi za popularizacijo in diseminacijo moderne in sodobne umetnosti ter se zavzema za enakopravnost žensk. UGM te vabi, da se udeležiš tridnevne delavnice Wiki urednice_ki. Na delavnici se boš naučil/a, kako na Wikipedijo dodati nove vsebine ter kako urejati obstoječe članke. Nadobudne urednice in urednike bodo spodbudili, da Wiki škrbine zapolnite z vsebinami o slovenskih umetnicah in umetnosti ter s prevodi člankov iz drugih jezikov. Udeleženke in udeleženci boste delavnico zapustili opremljeni z novimi orodji za boj zoper patriarhatu!

Delavnici se lahko pridruži vsakdo. Udeležba je brezplačna. Udeleženke in udeleženci naj s seboj prinesejo svoj prenosni računalnik. Nekaj računalnikov bo na voljo v kolektivno uporabo.

 
Prijaviš se lahko do 13. maja 2018 na e-naslov jure.kirbis@ugm.si. Za več informacij pokliči na 02/251-04-94.

 

  Program:
   V maju 2018 
Priprava na delavnico. Udeleženke in udeleženci lahko ves maj na naslov elektronske pošte jure.kirbis@ugm.si pošiljajo predloge o vsebinah, ki bi jih radi dodali na Wikipedijo. V raziskovalnem središču UGM (knjižnica, dokumentacija, arhiv) bomo o vsebinah pripravili podporni material (kataloge, članke, slikovno gradivo), ki bodo novim urednicam in urednikom v pomoč pri pisanju člankov.
 
   Sreda, 23. maj 2018, od 17.00 do 19.00 ure 
Kratka predstavitev Wikipedije in prikaz urednikovanja z Ano Čigon, umetnico in organizatorko Feminističnega WikiMaratona ter Miranom Hladnikom, literarnim zgodovinarjem in organizatorjem WikiProjekta Ženske teme. Seznanili se bomo z uredniško politiko Wikipedije, z načini dodajanja vsebin in s pravili navajanja virov. Raziskali bomo obstoječe vsebine o slovenskih umetnicah in umetnosti ter pripravili strategijo za prihodnje dni.
 
   Četrtek, 24. maj 2018, od 13.00 do 19.00 ure 
Uvodu s kratko vadbo joge za izostritev uma in telesno pripravljenost bo sledil šprint Wiki urednikovanja! Za gorivo – obilico prigrizkov in kavo ter čaj brez dna – bo poskrbljeno.
 
   Petek, 25. maj 2018, od 13.00 do 19.00 ure 
Ponovitev vaje od včeraj. Urednikovanje zaključimo s ponosnim primerjanjem novonastalih člankov na Wikipediji in z mehurčki!
 


Predlogi vsebin za Wikipedija članke (dopolnitev obstoječih ali novi članki): Vlasta Zorko, Metka Kavčič, Ida Brišnik Remec, Zora Plešnar, Petra Varl, Nataša Berk, Simona Šuc, Natalija Šeruga, Natalija Rojc Črnčec

Z delavnico se organizatorji pridružujejo pobudi organizacije Art+Feminism, ki se v različnih oblikah odvija po vsem svetu (v zadnjem času v Stockholmu, Linzu in North Bay, Onatario), v Sloveniji pa je večkrat potekala pod imenom Feministični WikiMaraton, prvič v produkciji Multimedijskega centra K6/4 (danes Rampa Lab) novembra 2013. Podoben program v Sloveniji je tudi WikiProjekt Ženske teme.

 
 Jure Kirbiš, Umetnostna galerija Maribor
 02/251-04-94 ali jure.kirbis@ugm.si
 
 Umetnostna galerija Maribor

Delavnica je del projekta Wom@rts, podprtega s strani programa Evropske unije Kreativna Evropa.

Nazaj

Zadnje objavljeno

Mladinski inkubator Izziv za mlade podjetnike_ce

Izziv za mlade podjetnike_ce - Verzion & Unlock

Izziv za mlade podjetnike vabi mlade, stare od 16 do 25 let, s svežimi ...

Mladinski inkubator Kako prepoznati in obvadati čustveno prehranjevanje

Delavnici na temo čustvenega prehranjevanje in notranjega dialoga

Društvo Svetovalni svet vabi na dve delavnici, ena bo potekala preko ...

Dogodki za mlade

SHIFT + A