Mladinski inkubator

S septembrom višja denarna socialna pomoč za prostovoljce

S 1. septembrom 2014 se je pričela uporabljati novela Zakona o socialno varstvenih prejemkih (ZSVarPre-C), ki je na novo uredila tudi položaj prejemnikov denarne socialne pomoči, ki so prostovoljci. Že po prej veljavnem zakonu je veljalo, da je višina denarne socialne pomoči odvisna od več okoliščin: ali gre za samsko osebo, ali ima oseba otroke, ali je zmožna za delo in podobno. Ena od okoliščin, ki vpliva na višino denarne socialne pomoči, je tudi ta, ali je oseba delovno aktivna. V kolikor opravlja kakšno delovno aktivnost, ki prispeva k njeni delovni (in socialni) vključenosti, je denarna socialna pomoč višja. V tem primeru namreč oseba dobi še t.i. dodatek za delovno aktivnost, ki je sicer del denarne socialne pomoči.

 

Po novem velja, da se kot delovno aktivna oseba šteje tudi tisti prejemnik denarne socialne pomoči, ki ima sklenjen pisni dogovor o opravljanju prostovoljskega dela po Zakonu o prostovoljstvu.

 

 

 

 

S spremembami socialne zakonodaje imajo prejemniki denarne socialne pomoči lahko za 75 evrov višjo pomoč, če so hkrati tudi prostovoljci. Pogoj je, da delo opravljajo v prostovoljski organizaciji in imajo sklenjen ustrezen dogovor o opravljanju prostovoljskega dela.

 

Zakon o prostovoljstvu (ZProst) ureja dogovor o opravljanju prostovoljskega dela za primere opravljanja t.i. organiziranega prostovoljstva (16. – 22. člen ZProst). Za organizirano prostovoljstvo velja, da se izvaja v okviru prostovoljskih organizacij in najmanj 24 ur letno (7. člen ZProst). To torej pomeni, da se višje denarne socialne pomoči lahko nadejajo tisti njeni prejemniki, ki so hkrati prostovoljci v nevladni organizaciji, ki ima položaj prostovoljske organizacije, in ki so se z njo dogovorili, da bodo opravili vsaj 24 ur prostovoljskega dela letno.

 

Na podlagi zakona o prostovoljstvu takšen dogovor ni nujno sklenjen v pisni obliki, razen v nekaterih primerih (če to npr. zahteva prostovoljec, če prostovoljsko delo traja več kot 20 ur tedensko itd.). Ne glede na to pa dogovor mora biti sklenjen v pisni obliki, če bi prostovoljec iz tega naslova želel imeti višjo denarno socialno pomoč, saj lahko zgolj tako dokaže, da opravlja prostovoljsko delo in da je delovno aktiven.

 

Da bi torej prostovoljec imel višjo denarno socialno pomoč, je potrebno dvoje:

  • da ima pisni dogovor o prostovoljskem delu za najmanj 24 ur letno in
  • da prostovoljsko delo opravlja pri prostovoljski organizaciji.

 

Za potrebe odmere (višje) denarne socialne pomoči se ne glede na dejansko število ur šteje, da je takšen prostovoljec delovno aktiven v obsegu od 60 do 128 ur mesečno.

 

Dogovor o prostovoljskem delu, ki je usklajen z zakonom o prostovoljstvu ter z aktualno davčno zakonodajo, si lahko nevladne organizacije oziroma prostovoljci brezplačno izdelajo tudi v spletni aplikaciji , pri čemer je potrebno izbrati dogovor, ki je namenjen prostovoljskim organizacijam.

 

Prostovoljska organizacija je tista nevladna organizacija, pri kateri poteka prostovoljsko delo ali ki sama zagotavlja in usposablja prostovoljce za delo drugje in ki je vpisana v   organizacij pri AJPES.

 

Osebe, ki bodo na novo zaprosile za denarno socialno pomoč, in ki so istočasno tudi prostovoljci v prostovoljskih organizacijah, lahko tako ob podaji vloge za denarno socialno pomoč priložijo tudi kopijo dogovora o opravljanju prostovoljskega dela, s čimer se jim denarna socialna pomoč poveča.

Osebe, ki že prejemajo denarno socialno pomoč, imajo od septembra dalje pravico do višje pomoči, v kolikor svojemu centru za socialno delo sporočijo, da pri prostovoljski organizaciji opravljajo prostovoljsko delo in so torej delovno aktivni. To lahko storijo preko obrazca za sporočanje sprememb glede uveljavljanja pravic iz javnih sredstev, ki je na voljo tukaj. Izpolniti je potrebno rubriko »sporočam naslednje spremembe«, ki se nahaja na prvi strani obrazca in vlogi predložiti kopijo omenjenega dogovora o opravljanju prostovoljskega dela.

 

Prejemnik denarne socialne pomoči, ki je samska oseba in ki je hkrati tudi prostovoljec, bo zaradi tega prejel za 75,37 EUR višjo denarno socialno pomoč. Če denarno socialno pomoč prejema par in sta oba prostovoljca, se njuna skupna denarna socialna pomoč zaradi tega poveča za 113,06 EUR.

 

 

Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij (CNVOS)


Nazaj

Zadnje objavljeno

Mladinski inkubator Rok za prijavo 14. 2. 2025

Nagrada Outsider

Revija Outsider, ob 10-letnici delovanja, razpisuje evropsko nagrado ...

Mladinski inkubator Uvod v delo na daljavo

Prvi koraki k digitalnem nomadstvu

Zavod Ypsilon vabi na brezplačni dogodek “Prvi koraki k digitalnemu ...

Dogodki za mlade

SHIFT + A