Razpisi in natečaji

Natečaj za celostno grafično podobo zavoda Mini teater Ljubljana

Namenjen: dijakom, študentom, ostalim fizičnim in pravnim osebam

Datum objave razpisa: ponedeljek, 5. marec 2012

Rok: torek, 20. marec 2012, do 23:59

Mini teater Ljubljana, zavod za promocijo in izvedbo lutkovnih in gledaliških predstav, razpisuje javni, odprti, anonimni, enostopenjski, oblikovalski natečaj za izbiro idejne rešitve celostne grafične podobe zavoda Mini teater Ljubljana.

 

 Povzetek besedila natečaja: 

 Tema natečaja: 

Tema natečaja je oblikovanje celostne podobe zavoda Mini teater, ki se ukvarja s produkcijo, izvedbo in promocijo gledaliških predstav. Z izjemo znaka in logotipa, zavod trenutno nima enovite likovne podobe, zato z natečajem išče sodelavce, s katerimi bi razvijal svoj vizualni nagovor.

 

 Namen natečaja: 
Namen natečaja je izbor posameznika ali skupine, ki bo dolgoročno sodelovala z zavodom Mini teater, pri oblikovanju in razvoju vizualne identitete. Prvonagrajeni avtor ali skupina avtorjev, bo povabljen k sklenitvi dogovora o dolgoročnem sodelovanju z zavodom Mini teater, pri oblikovanju in razvoju vizualne indentitete.

 

 Predmet natečaja: 

Predmet natečaja je osvežitev obstoječih grafičnih elementov, razvoj celovitega likovnega jezika in oblikovanje posameznih aplikacij, ki bodo prikazovale uporabo nove grafične podobe.

Nova celostna grafična podoba naj bi omogočala ohranjanje rdeče niti skozi vse programske aktivnosti Mini teatra, ki v celoti obsegajo štiri glavne sklope:

  • otroške in mladinske predstave,
  • postramatsko gledališče,
  • festival Mini poletje in
  • srednjeveški dan Ljubljana.

 

Obstoječi likovni elementi

Tekom svojega delovanja, je zavod ustvaril pester nabor različnih grafičnih aplikacij, a edina stalnica, ki je relevantna tudi za ta natečaj, je uradni znak Mini teatra s pripadajočim logotipom. Oba elementa sta dostopna na spletni strani www.mini-teater.si, pod-stran »O Mini teatru«, »Logotip«, prav tako tudi obstoječa barvna lestvica.Naročnik smatra znak za prepoznaven in želi ohraniti določeno vizualno kontinuiteto.
Obenem pa čuti potrebo po osvežitvi elementov, ki lahko vključuje tudi posege v znak in tipografijo pripadajočega napisa »Mini teater«. Pomemben kriterij pri ocenjevanju rešitev bo spretnost oblikovalca pri preobrazbah, reinterpretacijah in aplikacijah obsotječih elementov.
Formati in obsegi obstoječih plakatov, programov in ostalih elementov, niso zvezujoči za natečaj. Naročnik pričakuje predloge, ki bodo posegali tudi v sam format aplikacije, z namenom komuniciranja značaja ustanove in programa.

 

Novi likovni elementi
Predlogi novih likovnih elementov, ter uporabe in preoblikovanja obstoječih, naj ustvarjajo koherentno, svežo, dinamično, večplastno in predvsem prožno likovno govorico, ki jo bo mogoče uporabiti tako za vse obsotječe potrebe, kot tudi za še nepredvidene, ki se bodo gotovo pojavile v prihodnosti.

 

 Natečajni elaborati in grafične aplikacije: 
Natečajni elaborat naj služi predstavitvi ustvarjalnosti in izvirnosti avtorja, pri komuniciranju značaja in aktivnosti zavoda Mini teater. Obvezna mapa A3 formata naj vsebuje predlagano rešitev celostne grafične podobe, predstavljeno na način, ki se zdi avtorju ali avtorjem najbolj učinkovit. Dovoljene so vse grafične tehnike in mediji, v kolikor elaborat dokaže njihovo smiselnost in prednosti. Dovoljena je tudi uporaba audio in video materiala. Le-ta se prilaga na zgoščenki, ki vsebuje tudi vseh ostalih materiale v digitalni obliki in je obvezni del natečajnega elaborata.
Kot je opredeljeno v natečajnih pogojih, lahko elaborat poleg predpisane mape A3 formata, vsebuje tudi neobvezne dodatne materiale, ki služijo za bolj podroben in nazoren prikaz predlaganih rešitev in uporab grafične podobe. Odločitev o vključitvi teh materialov je prepuščena avtorju ali avtorjem.
Seznam možnih grafičnih aplikacij, ki jih zavod uporablja v vsakodnevni aktivnosti je zelo dolg in se stalno dopolnjuje. Za potrebe predstavitve natečajne rešitve, pa mora elaborat vsebovati vsaj sledeče elemente:

  • znak Mini teatra,
  • logotip »Mini teater«,
  • mesečni program (brošura, zloženka), ki vsebuje tako predstave otroškomladinskega in postdramatskega sklopa,
  • plakat predstave (podatke o posameznih predstavah je mogoče najti na spletni strani zavoda),
  • aplikacijo po izboru avtorja (žig, pisemski papir, pisemska ovojnica, katalog festivala, oglas, e-newsletter, flyer...).

Nova celostna grafična podoba se bo uporabila tudi za posodobitev in osvežitev spletne strani Mini teatra. Ker pa predstavlja sama na sebi obsežno in kompleksno oblikovalsko in programsko nalogo, ni vključena v obseg tega natečaja.
Avtorje vabimo, da razmislek o uporabi njihovih elementov na spletni strani vključijo v svoj ustvarjalni proces ali celo predstavijo to uporabo v natečajnem elaboratu, a tovrstne predstavitve bodo štele le kot prikaz fleksibilnosti likovnih elementov, nikakor pa ne bodo odločilno vplivale na presojo žirije.
Oblikovanje spletne strani je predmet dogovora in pogajanj med naročnikom in avtorjem prvonagrajene natečajne rešitve.

 

 Način sodelovanja: 

V natečaju lahko sodelujejo likovni ustvarjalci vseh poklicnih in izobrazbenih profilov, študentje in dijaki kot fizične ali pravne osebe.
Oseba, ki želi sodelovati v natečaju, mora poslati naslednje podatke: ime in priimek oz. naziv pravne osebe, točen naslov, telefonsko številko in naslov elektronske pošte, s tem pa tudi daje soglasje, da se lahko navedeni podatki uporabljajo za namen izvedbe natečaja.
Navedba pravih podatkov je pogoj, da lahko zmagovalec prevzame nagrado.

 

Podatki morajo biti oddani v zalepljeni kuverti označeni z napisom »AVTOR« in šifro natečajnega elaborata.

 

Podatki o avtorju ne smejo biti prisotni nikjer v oddanem natečajnem gradivu. Vsa vsebina mora biti označena izključno s šifro elaborata, ko je navedena na kuverti z oznako »AVTOR«. Šifra mora bti prisotna na vseh oddanih materialih in sicer v zgornjem desnem kotu strani. V kolikor elaborat vsebuje tudi že izdelane grafične aplikacije (plakate, brošure, ipd.), naj bo šifra umeščena na zadnjo stran na dobro vidno mesto.

 

Prijave na natečaj, ki bodo izpolnjene nepravilno, nepopolno ali bodo vsebovale nepravilne osebne podatke, se ne upoštevajo.

 

Udeleženec s prijavo na natečaj potrjuje, da se je seznanil s pravili natečaja in da se z njimi strinja. Prav tako se na podlagi podane prijave šteje, da se udeleženec izrecno strinja, da organizator natečaja hrani in obdeluje njegove osebne podatke, saj so osebni podatki ključnega pomena za ustrezno predajo nagrade in preverjanje udeležencev. Organizator je upravičen obdelovati udeleženčeve podatke za namen izvedbe natečaja in v obsegu, ki je nujen za potrebe in namen njegove izvedbe. Udeleženec lahko kadar koli zahteva dostop do osebnih podatkov, kar mu je organizator dolžan omogočiti, in zahteva, da se spremenijo, zamenjajo ali zbrišejo.

 

 Oblika in vsebina natečajnega elaborata: 
a) obvezni del predstavitve:
Mapa v formatu A3 v enem (1) izvodu, ki vsebuje tudi reprodukcije vseh neobveznih grafičnih materialov, pomanjšanih na format A3.
Obvezni del naj predstavi idejno rešitev natečajne naloge, ko je le-ta določena v tretjem delu natečajnega gradiva. Dovoljena je uporaba vseh sredstev in medijev, vključno z avdio in video prikazi, vendar morajo biti uporaba le-teh ustrezno utemeljena in reprezentirana tudi v mapi obveznega dela, iz katere mora biti jasno razvidno na kateri del rešitve se dodatno gradivo nanaša. Izbor najbolj učinkovite metode predstavitve rešitve je prepuščen avtorjem, prav tako količina oddanega gradiva. Obvezni del pa mora vsebovati vsaj eno stran likovne/vizualne predstavitve in opis rešitve, skupaj s povzetkom za objavo v
medijih, v obsegu cca. 100 besed.
Podrobnejša navodila v zvezi z vsebino elaboratov podaja natečajna naloga.

 

b) neobvezni del predstavitve:
Zajema vse dodatni grafični materiali, ki služijo za podrobnejšo predstavitev rešitve: vzorci posameznih aplikacij (plakati, brošure, letaki), avdio in video material, makete, itd. Oddaja dodatnega materiala je predmet odločitve avtorjev in NI izločitveni pogoj.

 

c) kuverta CD z vloženo zgoščenko (en izvod) z vsemi elementi idejne rešitve, pripravljenimi za tisk (PDF, 300 DPI) in objavo na spletu (JPG, 72 DPI). Zgoščenka naj vsebuje obvezni del – mapo, v PDF formatu, vse grafične elemente idejne rešitve ločeno v bitni obliki (JPG ali PNG) in sicer pripravljeno za objavo na spletu (72 DPI) in tiskano objavo (300 DPI). Prav tako naj vsebuje vse morebitne elemente neobveznega
dela predstavitve.


d) kuverta »AVTOR« z naslednjimi podatki: ime in priimek avtorja ali avtorjev oz. naziv pravne osebe, točen naslov, telefonsko številko in naslov elektronske pošte; kuverta ne sme poleg napisa »AVTOR« in šifre elaborata nostiti nobene druge oznake, še posebej pa ničesar, ker bi izdajalo identiteto avtorjev.

 

 Šifriranje, omot in označevanje sestavnih delov: 
Vsi sestavni deli natečajnega elaborata morajo biti označeni z isto šifro elaborata. Šifra mora biti sestavljena iz petih arabskih številk in naj bo desno zgoraj, največja velikost je 2,0 cm (dolžina) x 0,5 cm (višina).
Biti mora na vsakem grafičnem listu, vsakem ločenem besednem opisu, vseh zalepljenih kuvertah, naslovnici obveznega dela (na notranjih listih ne sme biti!) in na vseh straneh dokumentov v kuvertah ter na maketi, če se ta prilaga.Vse priložene kuverte morajo biti označene z vsebino in šifro elaborata, biti morajo neprosojne ter čvrsto zalepljene.
Natečajni elaborat mora biti dostavljen v čvrsto zalepljenem omotu (enem ali več), označenem s šifro in oznako »NATEČAJ – NE ODPIRAJ!« Če je elaborat oddan v več paketih, mora biti vsak kos označen z napisom in šifro ter številko paketa (npr. 1/2, 2/2).
Pošta Slovenije zahteva, da je na priporočenih pošiljkah naveden tudi pošiljatelji, zato naj zaradi zagotavljanja anonimnosti ime pošiljatelja ne izdaja imena avtorja. Za ime pošiljatelja se lahko navede tudi Mini teater.
Morebitno napačno šifriranje elaborata ni izločilni dejavnik.

 

 Način in rok oddaje: 

Natečajni elaborat je treba oddati osebno do vključno dne 20.3. 2012 do 12.00 ure na sedežu zavoda, ali po državni pošti do vključno istega dne do polnoči (velja le datum poštnega žiga oziroma potrdila o oddaji).
Hkrati je o oddaji po pošti potrebno pisno obvestiti naslovnika.

V sporočilu o oddaji po pošti je treba navesti šifro elaborata in poštno številko.

 

Naslov za oddajo natečajne naloge: Mini teater, Križevniška 1, 1000 Ljubljana, s pripisom »Natečaj«.

 

 Nagrade in odškodnine: 
Opredelitev pojma — nagrada je priznanje avtorjem najboljših natečajnih rešitev ter hkrati plačilo avtorskega  honorarja za odkupljeno avtorsko delo in prenos materialnih avtorskih pravic v obsegu, kot je  razviden iz pogodbe o avtorskem delu.


Za nagrade in priznanja so predvideni sledeči zneski, ki vključujejo vse davke in prispevke:

1. nagrada: 750,00 EUR
2. nagrada: 500,00 EUR
3. nagrada: 300,00 EUR

 

Natečajniki, ki bodo natečajni projekt izdelali skladno z razpisanimi natečajnimi pogoji in natečajno nalogo ter bodo po mnenju ocenjevalne komisije dosegli zahtevano stopnjo obdelave, ne bodo pa prejeli nagrade ali priznanja, bodo prejeli abonma za program Mini teatra od dneva razglasitve rezultatov, do izteka gledališke sezone 2011/12.

 

Vsi navedeni zneski so v bruto bruto vrednostih.

 

Če bo več natečajnih rešitev dosegalo enako kakovost, si ocenjevalna komisija pridržuje pravico, da ne podeli prve nagrade, temveč predlagane za nagrade povabi k dodelavi natečajne rešitve pod enakimi natečajnimi pogoji in z enako natečajno nalogo, za kar bo zagotovljen tudi dodaten sklad. V tem primeru ocenjevalna komisija pripravi za vsako natečajno rešitev priporočila za njeno dodelavo. Dodelane rešitve bo ocenjevala ista ocenjevalna komisija. Povabilo in priporočila za dodelavo bo komisija sporočila na
naslove, navedene v kuverti »AVTOR«. V tej fazi ne velja načelo anonimnosti.
V primeru, da po presoji komisije več natečajnih rešitev ponuja možnost za komplementarno realizacijo, si naročnik pridržuje pravico, da k sodelovanju povabi več nagrajencev in jim ponudi sodelovanje pri izdelavi celostne grafične podobe. Odnose med posameznimi partnerji in razdelitev posameznih segmentov se ureja sporazumno, v skladu z željami naročnika.


Če ocenjevalna komisija ne podeli nobene nagrade, se šteje, da natečaj ni uspel. V tem primeru bo naročnik razpisal nov natečaj. 

 

 Ocenjevalna komisija in merila za ocenjevanje natečajnih nalog: 

Člani ocenjevalne komisije so:

  • Robert Waltl, direktor in umetniški vodja zavoda Mini teater Ljubljana,
  • Ivica Buljan, režiser in dramaturg,
  • Maja Gspan, grafična oblikovalka - avtorica obstoječega znaka in logotipa zavoda Mini teater,
  • Bor Pungerčič, univ. dipl. inž. arh.

Pri izbiri bo komisija upoštevala naslednje kriterije:

a) skladnost z zahtevami in določili natečajne naloge;
b) upoštevanje prepoznavnosti obstoječih likovnih elementov (znak in logotip)

    in vzdrževanje vizualne kontinuitete;
c) izvirnost in likovno kakovost predlagane rešitve;
d) dolgoročno uporabnost in prilagodljivost idejne rešitve za nove, še

    nepredvidene aplikacije.

 

 Povezave: 

 

 Več informacij: 

Bor Pungerčič, 031/866-803 ali borpungercic@gmail.com

 

 Vir: 

http://www.mini-teater.si/client.si/index.php?table=articles&ID=2669

SHIFT + A