Razpisi in natečaji
Natečaj: Družbena inovacija 2013
Namenjen: posameznikom in organizacijam
Datum objave razpisa: ponedeljek, 16. september 2013
Rok: petek, 11. oktober 2013, do 23:59
Skupnost privatnih zavodov (SKUP) ter partnerji: Sklad 05 - ustanova za družbene naložbe, Brez dobička d.o.o., Društvo mladinski ceh (Socialni inovatorji prihodnosti) organizirajo 2. natečaj Družbena inovacija 2013, v sklopu konference 4. dnevni socialne ekonomije 2013, ki se bo odvijala oktobra 2013 v Ljubljani.
Povzetek besedila natečaja
Namen natečaja:
Natečaj sodi v strategijo organizatorjev za izgradnjo znanj in poslovnih vedenj za razvoj socialnih podjetij ter družbenih inovacij v Sloveniji.
Organizatorji z organiziranjem natečaja in podelitvijo nagrade najboljšim prepoznavajo in podpirajo obetavne družbene inovatorje, ki posvečajo svoj čas in usmerjajo kreativno energijo v inovativne ideje za reševanje družbenih problemov v domačem-lokalnem in globalnem okolju.
Cilj natečaja je zagotoviti usposabljanje posameznikov in organizacij pri razvoju študije izvedljivosti družbenih inovacij in priprave poslovnih načrtov za uspešno delovanje v ter realizaciji inovativnih poslovnih idej ter njihovem financiranju.
Po pregledu predstavljenih družbenih inovacij oziroma poslovnih načrtov, bo organizator v okviru natečajne komisije nagradil najboljše predstavljene družbene inovacije.
Končni učinek natečaja bo večje število organizacij, ki bodo sposobne oceniti, načrtovati in izvajati lastne projekte v okviru socialnega podjetništva, obenem pa tudi na splošno večja zmogljivost za ustvarjanje dolgoročnih družbenih dobrobiti v Sloveniji.
Sodelovanje in potek izbora:
K prijavi na natečaj vabijo vse posameznike in organizacije, registrirane v Sloveniji, ki razmišljajo ali izvajajo socialno-podjetniške dejavnosti, ter želijo poskrbeti za povečanje lastne dolgoročne vzdržnosti oziroma razširiti svoje poslanstvo in vpliv.
Posebej k prijavi na natečaj vabijo vse mlade posameznike in posameznice (do vključno 29. leta starosti), saj v okviru projekta Socialni inovatorji prihodnosti spodbujajo inovativnost mladih in jim skušajo pomagati pri razvoju družbeno podjetniških idej. Pričakujejo, da bodo natečajniki pokazali močno zavezanost k razvoju lastnih projektov ali organizacij. Vsi prijavljeni udeleženci bodo lahko sodelovali na delavnicah v okviru konference.
Udeležba na delavnicah je tudi zahteva za nadaljevanje v izboru za najboljšo socialno inovacijo.
Tekmovanje bo potekalo v 2 fazah:
(1) FAZA PREDIZBORA: Na podlagi prijave in pripravljenih dokumentov bo izbirna strokovna komisija, ki jo sestavljajo osebe določene s strani organizatorja, na podlagi v tem dokumentu predpisanih kriterijev izbrala do 10 najboljših projektov, ki se bodo lahko predstavili na 4. Dnevih socialne ekonomije 2013 in kandidirali za najboljšo družbeno inovacijo.
(2) FAZA IZBORA: Na osnovi predstavitve projekta na konferenci in pridobljenih ocen s strani komisije in udeležencev bo najboljši projekt izmed predstavljenih finalistov pridobil naziv najboljša DRUŽBENA INOVACIJA 2013 ter nagrado.
Nagrade:
Nagrada za najboljšo družbeno inovacijo 2013
Zmagovalec natečaja bo nagrajen s študijskim obiskom v Franciji, ki ga organizirajo Francoski inštitut v Sloveniji, banka Crédit Coopératif ter Sklad 05 – ustanova za družbene naložbe. Organizirana bodo srečanja s sorodnimi francoskimi organizacijami, podpornimi servisi ter potencialnimi vlagatelji. Nagrajencu bodo kriti potni stroški in stroški nastanitve. Način izvedbe bo dogovorjen z zmagovalcem po končanem natečaju.
Nagrada za najboljšega mladega inovatorja/-ko
Nagrada, ki jo podeljuje Investment Ready Program je brezplačna udeležba na delavnicah "Warm UP", ki jih na Dunaju organizira Investment Ready Program, Dunaj. Način izvedbe bo dogovorjen z zmagovalcem po končanem natečaju.
Prijava projekta:
Prijavitelji se lahko prijavite v katerikoli fazi oblikovanja vaše družbene inovacije.
Obrazec PRIJAVA sicer razlikuje med tremi (3) različnimi kategorijami projektov družbenih inovacij in sicer glede na faze družbeno podjetniškega razvoja projekta.
Razdelitev kategorij:
Kategorija 1: IDEJNA ZASNOVA – Prijavitelj ima idejo, koncept, ki je lahko družbena inovacija in izkazuje družbene učinke. Prijavitelj je sam opravil omejeno raziskavo za področno idejo.
Kategorija 2: PILOTNI PROJEKT - Prijavitelj ima že zasnovan projekt, ki jasno pokaže potencialni družbeni učinek z vzdržnim poslovnim modelom. Predpostavke poslovnega modela je že testiral pri potencialnih strankah oz. upravičencih, že ima vzpostavljena projektno ekipo. Prijavitelj lahko že preizkuša inovativnost projekta z majhno skupino strank / upravičencev in ima preverljive podatke o družbenem učinku. Ekipa sodelavcev dela na projektnih izboljšavah, pripravi na "scale up" in iskanje potencialnih investitorjev.
Kategorija 3: SCALE-UP PROJEKT - Prijavitelj je s projektom že izkazal uspešnost pri doseganju družbenih učinkov, na enem ali več geografskih področij. Projekt ima vzdržno poslovanje, strukturirano ekipo sodelavcev in močno strateško poslovno usmerjenost.
Področja družbenih inovacij
Prijavljeni predlogi projektov ter njihovi učinki lahko segajo na vsa področja družbenega življenja.
Posebej k prijavi na natečaj vabimo vse, ki razvijajo družbene inovacije na področju varstva okolja, ohranjanja narave ter razvoja drugih "zelenih" vsebin, ki lahko prispevajo k ustanavljanju in zaposlovanju v "zelenih" socialnih podjetjih in organizacijah, kar je eden od ciljev projekta Socialni inovatorji prihodnosti.
Rok in način prijave:
Rok za prijavo na natečaj je odprt do petka, 11. oktobra, do 24.00 ure.
Vsi prijavitelji se prijavijo tako da izpolnijo vsaj obrazec 1 – en stavek (one liner), ki je na voljo za prijavo v kategorijo 1 (idejna zasnova).
Prijavitelji, ki se prijavljajo v kategorijo 2 (pilotni projekti) izpolnijo še obrazec 2 – ena stran (one pager), prijavitelji ki prijavljajo v kategorijo 3 (poslovni model) pa še obrazec 3 – poslovni model (business model).
Povezave:
Več informacij:
Tatjana Strojan, 031/646-896 ali info@skup.si
Gregor Sakovič, 031/351-643 ali gsakovic@gmail.com
Vir: