Razpisi in natečaji
Razpis za udeležbo na 17. Bienalu mladih umetnikov Mediterranea
Namenjen: vizualnim umetnikom, filmskim ustvarjalcem, pisateljem, izvajalcem, glasbenikom, oblikovalcem, stilistom in kuharjem, mlajšim od 35 let
Datum objave razpisa: ponedeljek, 16. februar 2015
Rok: nedelja, 15. marec 2015, do 23:59
Društvo ŠKUC, Bjcem in mesto Milano najavljajo začetek 17. Bienala mladih umetnikov Mediterranea.
Povzetek besedila razpisa
O bienalu:
Ta mednarodni multidisciplinarni dogodek bo potekal v italijanskem Milanu, in sicer od 22. do 25. oktobra 2015 v Fabbrica del Vapore, Via Procaccini 4, združil pa bo več kot 300 umetnikov. Bienale, ki je prvič potekal leta 1985, je vsake dve leti organiziran v drugem mestu iz sredozemskega območja, pri čemer se osredotoča na mlade umetnike in ustvarjalce. Bjcem je mednarodna mreža, ki združuje več kot 70 članic in partnerjev iz Evrope, Bližnjega vzhoda in Afrike. Z njihovo podporo je organizacija dogodka pravzaprav mogoča, saj zagotavljajo sodelovanje umetnikov iz območij, ki jih zastopajo.
Komu je razpis namenjen?
Razpis je namenjen vizualnim umetnikom, filmskim ustvarjalcem, pisateljem, izvajalcem, glasbenikom, oblikovalcem, stilistom in kuharjem, mlajšim od 35 let (rojenim od 31. 12. 1980), ki prihajajo iz ene od držav, omenjenih na dnu razpisa. Umetniki morajo predstaviti en specifičen predlog, ki je povezan s konceptom. Udeležba na tem razpisu je brezplačna in odprta za vse, ne glede na spol, veroizpoved in družbene ter politične okoliščine. Umetniki, ki so sodelovali v več kot eni ediciji Bienala, se ne morejo prijaviti. Prednost bodo dali umetnikom, ki se še nikoli niso udeležili dogodka.
Koncept:
Hranjenje vključuje izmenjavo: v procesu presnove porabimo nekaj, da nato dobimo energijo za nastanek nečesa drugega. Je krog, ki je lahko pozitiven ali začaran, odvisno od posameznikove odločitve ali priložnosti potrošnje, ki se mu ponuja. Celo domišljija deluje na tak način – treba jo je hraniti in skrbeti zanjo, jo vzgajati in čistit vsega, česar ta ne potrebuje. Umetnik skozi svoje delo hrani sebe in druge – človeka lahko ganemo, ga potisnemo v razmislek, ocenjevanje, v njem vzbudimo
različne občutke. V človeku zasejemo seme, ki bo rastlo skozi čas in ustvarjalo prostor za naslednje generacije. Lahko zamajemo človekova stališča, ga vzpodbudimo, predlagamo spremembe.
V zadnjih letih se o hranjenju govori predvsem skozi perspektivo zdravja. Vendar pa bi morali o hranjenju razmišljati tudi na drugi, notranji ravni – predvsem o tem, kako hranimo tisto najgloblje in nevidno v nas ter kako se na milost in nemilost prepuščamo našim navadam, ki obvladujejo naš razum in naša čustva. Kot uči Shakespeare: »Navada, ta pošast, ki žre nam čute, / kot angel je v podobi vraga, kadar / za lepa in krepostna dela nam / lahko posodi videz in obleko, / ki nam je prav.«
(Hamlet, III. dejanje, IV. prizor)
Jeziki umetnosti so v tej smeri zelo učinkoviti, saj so se vedno vključevali v izmenjavo med ljudmi – predvsem, da bi združili vse tiste, ki so se čutili žive tudi navznoter in so imeli potrebo po taki izmenjavi. Prav ta potreba pa pred nas postavi naslednja vprašanja: kakšna domišljija hrani naše delo? Kaj lahko ponudimo občinstvu? Kakšno sled jim želimo pustiti? In kakšen vpliv ima ustvarjalni proces na nas? Bienale ponuja idealno priložnost za predstavitev izvirnih del, usmerjenih v
premislek umetniške akcije, ki jo razumemo kot proces, ki se odvija tako pred kot po stvaritvi umetniškega dela oziroma nastopa; ko proces, ki pusti sledi na nas – ustvarjalcih in tistih, ki z nami in našo dejavnostjo delijo čas in prostor.
Kategorije bienala:
Vizualne umetnosti:
Na področju vizualnih umetnost bodo upoštevali vse oblike vizualnega izražanja, ki so ustvarjene s tradicionalnimi oziroma inovativnimi orodji – bodisi digitalnimi ali analognimi.
Udeleženci bodo imeli predvsem možnost predstaviti slikarska in kiparska dela, gravure, fotografije, stripe in video umetnost; inštalacije; javno umetnost; spletne projekte in projekte z mešanimi mediji. Poleg tega bodo lahko pripravili uprizoritvene intervencije znotraj razstavnih prostorov.
Umetnine bodo zbrane in predstavljene na skupinski razstavi, kar pomeni, da ustvarjalci ne bodo mogli zaprositi za posebne pogoje, ki bi veljali za individualno razstavo.
Umetniška dela ne smejo biti večja od štirih metrov, hkrati pa ne smejo zavzeti površine, ki bi presegala 2 x 2 metra. V opis dela vključite tudi tehnične značilnosti (velikost, širino, globino, težo in tehniko, ki jo mora zagotoviti organizator).
Uporabne umetnosti:
Na področju uporabnih umetnosti bomo upoštevali sledeča področja:
- Arhitektura: udeleženci lahko predstavijo načrte za zgradbe, za lokalne, javne in zasebne prostore ter za konceptualna dela, ne glede na to, če so uresničeni ali ne. Za izbor je treba poslati projektne načrte in tabele ter fotografije morebitnih modelov, priložiti pa je treba tudi mapo z opisom projekta.
- Industrijsko oblikovanje: udeleženci lahko predstavijo industrijsko oziroma obrtniško izdelane predmete (pohištvo, dodatke, gospodinjske izdelke in nakit). Za izbor je treba poslati fotografije vsaj 3-5 del, pri čemer mora biti vsak predmet opremljen tudi z opisom (največ 10 vrstic), ki vsebuje ime in priimek avtorja, velikost dela, izvedbeno tehniko, leto izvedbe in naslov dela.
- Vizualno oblikovanje: udeleženci lahko predstavijo projekte, ki so namenjeni grafičnemu in vizualnemu komuniciranju. Za izbor je treba poslati vsaj 3-5 del: vsak projekt lahko predstavite v originalu, kopiji ali s fotografijo, zraven pa je treba priložiti opis (vsaj 10 vrstic). V primeru, da je projekt poslan v tiskanem izvodu, mora vsebovati ime in priimek avtorja, velikost dela, izvedbeno tehniko, leto izvedbe in naslov dela.
- Spletno oblikovanje: sprejemajo grafične, vizualne in zvočne projekte, ki so osredotočeni na spletno komuniciranje. Za izbor je projekt treba predstaviti v največ 10 mapah, skupaj z ustreznimi nazornimi primeri.
- Moda: sprejemajo izvirne modele z morebitnimi modnimi dodatki. Udeleženci lahko predstavijo spomladanske/poletne oziroma jesenske/zimske kolekcije. Sodelujoči lahko za izbor pošljejo risbe, skice, barvne fotografije kreacij, ilustracije tkanin in modnih dodatkov, kot tudi opise prejšnjih stvaritev. Modeli bodo predstavljeni na razstavi in na posebni prireditvi, ki bo posvečena strokovnjakom na tem področju, in sicer na še ne določen način. Pri oddaji prijave opišite tudi konfekcijsko številko predstavljenega dela.
- Digitalno ustvarjanje: udeleženci lahko predstavijo izvirna dela, ki so nastala z uporabo več različnih tehnologij. Za izbor je projekt treba predstaviti v največ 10 mapah, skupaj z ustreznimi nazornimi primeri.
Literatura:
Sodelujoči lahko na področju literature predstavijo romane, eseje, pesmi, pripovedi in kratke zgode. Sprejemamo izvirna in neobjavljena besedila, pri čemer ni nobenih tehničnih oziroma narativnih omejitev. Ob prijavi navedite žanr, leto nastanka. Prav tako navedite, če je bilo delo že objavljeno. Če ja, je pomembno, da ni omejeno z založniškimi pravicami.
Scenske umetnosti:
Na področju lahko udeleženci delajo znotraj sledečih področij:
- Gledališče: možno je postaviti predstave, pri čemer sodelujoči ni omejen z gledališko tehniko oziroma jezikom izvirnega dela (predstava lahko traja največ 90 minut). Predstave bodo potekale na odru velikosti 8 x 6 metrov, ki je opremljen s standardnim ozvočenjem in osvetlitvijo. Predstave, ki ne potrebujejo velikega odra, bodo imele na voljo oder velikosti 4 x 3 metre, ki je opremljen s standardnim ozvočenjem in osvetlitvijo. Gledališka skupina ima lahko največ šest članov (vključno z dramaturgi, scenografi, lučkarji itd.). Za izbor je treba poslati videoposnetek predstave. V primeru, da predstava še nikoli ni bila postavljena, morate poslati gradivo o predstavah, ki ste jih že naredili, kot tudi osnutek projekta, ki ga želite postaviti. V prijavo lahko vključite tudi sliko gledališke skupine in kritike preteklih predstav, v primeru, da jih imate.
- Ples: možno je postaviti izvirno koreografijo za sodobni ples, pri čemer sodelujoči ni omejen s plesnim stilom (predstava lahko traja največ 45 minut). Predstave bodo potekale na odru velikosti 8 x 6 metrov, ki je opremljen s standardnim ozvočenjem in osvetlitvijo. Skupina ima lahko največ šest članov (vključno s koreografi, scenografi, lučkarji itd.). Za izbor je treba poslati video posnetek predstave oziroma projekta, priložiti pa je treba tudi pisno gradivo o dejavnostih plesne skupine.
- Urbane uprizoritve: možno je predstaviti dogodke oziroma dejanja, ki potekajo zunaj, in sicer z uporabo različnih jezikov in medijev. Skupina ima lahko največ šest članov (vključno s pisci, scenografi, lučkarji itd.). Za izbor je treba poslati video posnetek intervencije, priložiti pa je treba tudi pisno gradivo o predhodnih dejavnostih skupine.
Film/video:
Predstavite lahko: kratke filme, srednje dolge filme, dokumentarce in animirane filme. Za izbor je treba poslati povezavo, preko katere lahko prenesemo film. Datoteko lahko pošljete tudi preko Wetransfer oziroma preko drugega medija (USB ključ ali DVD); obvezno morate napisati ime in priimek avtorja, igralcev in filmske ekipe, leto nastanka, naslov dela, udeležbo na festivalih itd.
Rok in način prijave:
Ob prijavi je treba Društvu ŠKUC poslati:
- CV in mapo z osebnimi podatki umetnikov in/ali skupine,
- umetniškp biografijp (v tretji osebi),
- kratko besedilo o umetniškem delu in procesu nastanka (maksimalno eno stran),
- utemeljitev prijave glede na koncept bienala (maksimalno eno stran),
- tehnični opis dela,
- seznam opreme, potrebne za dobro predstavitev dela,
- zahtevane materiale glede na umetniško disciplino (glej posamezno umetniško disciplino),
- fotokopijo osebnega dokumenta (osebna izkaznica ali potni list), na katerem je datum rojstva.
Za prijavo je priporočljivo pripraviti mapo, ki bo vsebovala vse zgoraj zahtevane dokumente. Fotografije del pošljite v digitalni obliki (.jpg ali .tiff), video pa v standardnem formatu. Oboje na ustreznem nosilcu (CD ali DVD).
Prijave pošljite na naslov: Društvo ŠKUC, Stari trg 21 (p.p. 4337), 1000 Ljubljana s pripisom "Bienale mladih umetnikov Evrope in Sredozemlja". Ali jih dostavite osebno v pisarno ŠKUC na Metelkovi 6 (vsak delovni dan med 10. in 16. uro).
Z oddajo prijavnice hkrati potrjujete, da se strinjate z obstoječim pogoji in da dovoljujete predvajanje oz. prikazovanje slik oz. videov izbranih del za namene predstavitve in promocije dogodka in izbranih umetnikov.
Obstoječi razpis ureja zakon države, kjer ste poslali prijavo.
Za več informacij se lahko obrnete na Društvo ŠKUC ali obiščete spletno stran www.bjcem.org.
Rok za oddajo prijavnic je 15. 3. 2015!
Izbor:
Umetnike bodo izbrale lokalne in nacionalne žirije, v katerih bodo strokovnjaki iz različnih področij. Sodniki bodo sodelujoče izbrali na podlagi poslanega gradiva. Odločitev je dokončna in pritožba nanjo ni mogoča. Rezultati bodo predstavljeni v poročilu, v katerem bodo navedeni tudi razlogi za izbor posameznih umetnikov. Osnovna kriterija za izbor bosta kakovost dela in skladnost predloga s konceptom.
V primeru, da bo vaše delo izbrano, boste povabljeni, da se udeležite dogodka in predstavite svoje delo. Selekcijski organi in lokalni organizator bodo poskrbeli za pošiljanje del, potovanje, zavarovanja, namestitev, bivanje in hrano, kot tudi za podporo pri pridobivanju vizumov.
Za sodelovanje na Bienalu ne nudijo plačil.
Več informacij:
Društvo ŠKUC
skuc@skuc.org ali 01/430-35-35
Vir: