Korak nazaj, da gremo korak naprej - Časovni stroj
Korak nazaj, da gremo naprej - Časovni stroj
Projekt se je izvajal leta 2021
Skupen projekt Mladinskega centra Šentjur, Ljudske univerze Šentjur, Epik teatra in 360peskovnik, ki stremi k medgeneracijskem sodelovanju,
ustvarjanju in socialnemu vključevanju skozi spodbujanje aktivnega preživljanja prostega časa ter bolj skrbno in vestno ravnanje z okoljem v katerem živimo.
Načrtovane aktivnosti:
Za mlade:
- Okoljski krožek
- Upcycling delavnice
- Akcija: "Z vrečko v naravo". Preko družbenih omrežij bomo vabili mlade, da ko gredo na izlet ali sprehod v bližnje gozdove in poleg vzamejo vrečko za smeti ter jo na poti napolnijo s smetmi, ki so po "pomoti" pristale tam. Prvih 50 sodelujočih bo prejelo promocijsko majico.
- Počitniške delavnice v šestih krajevnih skupnosti občine Šentjur. Povezovanje in sodelovanje otrok in mladih preko socialnih iger, timskih iger in različnih izzivov.
- Medgeneracijski Nogomet3 in mladinske tekme Nogomet3. Nogomet3 je nogomet brez sodnika. Igralci pred tekmo sami določijo pravila, poleg golov pa točke prinaša še upoštevanje določenih pravil in sodelovanje vseh igralcev. Z igro nogomet3 se spodbuja medsebojno spoštovanje in vključenost vseh sodelujočih, ne glede na njihovo fizično stanje ali pripravljenost, znanje ali neznanje igranja nogometa.
- Ustvarjanje kulinarične posebnosti
- Učenje mladih razmišljanja za samostojno življenje po de Bonovih metodah razmišljanja. S programom Mlade glav`ce, modre glavc`e, se mladi učijo spretnosti učinkovite uporabe lastne pameti za vsako šolsko, osebno ali družbeno situacijo.
Za starejše:
- Znaš, nauči drugega (medgeneracijski IKT). Spodbujamo prenos IKT znanja iz mlajše na starejšo generacijo.
- Pomen komunikacije za zdravje. Predavanje s področja komunikacije, o pomenu nebesedne komunikacije in o jasnosti sporočanja.
- Ali se teme okolja tičejo vseh nas? Delavnice o okolju in odpadkih. Obravnava stanja na planetu, vpliv posameznikov na to stanje, biotsko raznovrstnost, krožno gospodarstvo in teme, vezane na ravnanje z naravnimi viri in odpadki.
- Izvedba kuharske delavnice "Divja hrana v kulinariki". Kako vključevati zelišča in zelenjavo v zdravo prehrano.
- Naravi prijazno vrtnarjenje v flori Kozjanskega parka. Izvedba dveh predavanj "Naravi prijazno vrtnarjenje z okrasnimi trajnicami" ter predstavitev flore Kozjanskega parka.
- Delavnica "Divja hrana - užitne samonikle rastline". Spoznavanje, nabiranje in priprava samoniklih rastlin.
- Likovno ustvarjanje. Slikanje naravnih vrednot v naravi - slikanje "en plein air".
Medgeneracijsko povezovanje:
- Renta babi - renta dedi. Medgeneracijska delavnica povezovanja otrok in starostnikov.
- Izmenjava stvari. Naj stare stvari, kot so vinilne plošče in kasete, knjige, stripi... ne gredo v pozabo.
- Pogovorni večeri. Na večeru "Časovni stroj" mladi spoznavajo zgodbe starostnikov o življenju nekoč in kako bi stari običaji lahko pripomogli k boljšemu življenju v sodobnem času.
- Gledališka predstava, ki bo na humoren in satiričen zgradila medgeneracijski most. Življenje nekoč in življenje v svetu moderne tehnologije.
Podjetne priložnosti mladih:
- Predstavitev dobrih praks prepoznavanja priložnosti v lokalnem okolju.
- Oblikovanje turističnega produkta, poimenovanega Unlock, z elementi sobe pobega na prostem. Namenjen spoznavanju lokalne stavbne dediščine, zgodovine kraja, življenja lokalnih znamenitih osebnosti in ljudskega izročila.
Mladinski center Šentjur |
Evropski kmetijski sklad za razvoj podeželja |
Aktivnost sofinancirata Evropska unija iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja in Republika Slovenija v okviru Programa razvoja podeželja 2014–2020.