Aktualno
Nisem poiskala Malte, Malta je poiskala mene!
Izkušnja EVS prostovoljke Nike Gaberšček
Moj EVS projekt se ni začel z običajnim iskanjem projektov, pisanjem motivacijskih pisem in čakanja na odobritev in odgovor… Ko sem se okoli decembra ali januarja pogovarjala s sošolcem in jezila nad tem, da najverjetneje ne bom uspela, še isto leto, opraviti diplome ter dokončati študija, mi je z nasmeškom odgovoril, da verjame, da se vse zgodi z nekim razlogom. Vprašal me je o projektu EVS, če mi je poznan, ter če bi mi bilo zanimivo delati kot prostovoljec v tujini. Ime mi ni bilo poznano, vsekakor pa mi je prostovoljno delo v tujini vzbudilo zanimanje, saj sem že dalj časa imela željo oditi v tujino, pridobiti delovne izkušnje, biti prostovoljka, a nekako nisem našla pravih informacij in zagona.
Začela sem brskati po internetnih straneh kaj EVS je, kakšne so možnosti, da opravljam prostovoljno delo v tujini, kam in kako se lahko prijavim… Prve informacije sem našla na strani http://www.evs.si/sl, ki pravi, da je »European Voluntary service (EVS) projekt Evropske prostovoljne službe iz programa Mladi v akciji. Omogoča ti, da postaneš prostovoljec v drugi državi za obdobje od 2 do 12 mesecev. V zameno za tvoj čas, ti program preko pošiljajoče in gostiteljske organizacije krije bivanje,
stroške prevoza, prehrano in žepnino. Med projektom pa ti je omogočen brezplačni jezikovni tečaj in veliko drugih učnih priložnosti v medkulturnem okolju…«
Sklenila sem, da ostane v mojem naslednjem planu, še prej pa želim stisniti zobe in opraviti izpite in diplomo. Vendar je življenje z menoj imelo malce drugačne načrte. Čez kakšna dva meseca sem ob 10h zvečer prejela e-mail od prijateljice, v katerem je bilo napisano, da iščejo zamenjavo prostovoljca za delo na Malti, in to ravno preko EVS projekta! Na kratko je bil opisan center v katerem bi se delalo. Po prebranem sem dobila kurjo polt, to je bilo to! Vse mi je bilo všeč. Od tega, da se dela z otroki ter sam način dela, da si v angleško govoreči državi, obkrožen z morjem,… Tresoča se, sem v desetih minutah odpisala, misleč »kar bo pa bo!« Čeprav prestrašena in negotova sem vedela, da nimam kaj izgubiti in če mi je namenjeno, bom sprejeta. V dveh dneh sem to zares bila! V teh času sem se pogovarjala z Laro, ki je zaposlena na pošiljajoči organizaciji Mladinski center Šentjur ter s Katherine, vodjo centra Tbexbix. Z njo sem imela pogovor preko spleta, ki je služil tudi kot manjši intervju. V nadaljnjih dneh sem bila z obema v rednih kontaktih in lahko sem vprašala vse, kar me je zanimalo.
Ko sem čez en mesec pristala na Malti, me je Katherine pričakala na letališču, z mojim imenom v roki. Od takrat naprej se mi življenje odvija z neverjetno hitrostjo. Pravijo, da je tako, kadar uživaš. V centru sem še isti dan začutila pozitivno energijo, sproščenost in ''good team spirit'' med prostovoljci in Katherine ter v centru samemu. Medse so me sprejeli že ob prvem pozdravu in rokovanju.
Od takrat naprej je to življenjsko potovanje polno novih lepih izkušenj in izzivov, osebne rasti, vzponov pa tudi padcev. Slednjih predvsem zaradi lastnih pričakovanj o tem kaj boš počel v novem okolju, kaj zmogel in kako hitro prilagodil drugi kulturi in prostoru. Kljub vsemu vznemirljivemu in lepemu se vendar kdaj pa kdaj znajdeš tudi v dnevih, ko pogrešaš prelepo domačo Slovenijo, družino in prijatelje, domačo sobo in ko se nasploh počutiš izgubljen in ne veš kaj bi sam s seboj. Ko
nastopijo ti dnevi, se pogovorim sama s seboj in drugimi in si navsezadnje priznam, da sem na Malti našla vse, kar sem si želela in naslednji dan je spet pester kot vsi ostali.
Otroke učim angleščino, plesne delavnice ter športne aktivnosti in igre. V centru in doma kuhamo in jemo zdravo in okusno hrano. Hodimo na daljše pohode, pohajamo, kolesarimo pa tudi žuramo seveda. Ob vikendih hodimo na razne koncerte in druge prireditve, ter pripravimo skupne večerje, piknike in druženje z drugimi prostovoljci na Malti in Maltežani s katerimi smo se spoprijateljili. Junija je prišel še čas plavanja, sončenja in poležavanja, saj ti zaradi hude vročine drugega ne preostane.
Tukaj sem postala še bolj samostojna, se naučila bolje kuhati, predvsem pa v tem uživati in eksperimentirati. Redno imamo joga delavnice v centru, prav tako meditacijo. Začela sem tudi z igranjem kitare in šla na ure petja. Ob vikendih gremo na koncerte in druge prireditve, imamo skupne večere in večerje. Zanimivo je, da ko si sam prostovoljec in tujec, spoznaš veliko ljudi ki so prav tako iz tujine. In tudi naša EVS druščina v centru je internacionalna. Prihajamo iz Nemčije, Španije, Češke,
Litve in Slovenije! Živimo skupaj v stanovanju 5 minut hoje stran od centra, ter isto od morja. Pogovarjamo se v angleščini in tako utrjujemo znanje. Najbolj zabavno pa je, ko spoznavamo medsebojno kulturo ter si z izgovarjanjem tujih besed ''lomimo jezik''.
Julija smo začeli s »summer club-om«, ki je trajal do konca avgusta. Prijavljenih je bilo okoli 60 otrok, kar je res ogromna številka, glede na velikost centra in število prostovoljcev. Trenutno nas je, prostovoljcev, le šest, vendar nam vsak dan priskočijo na pomoč tudi lokalni. Rada imam delo z otročki. Pri tem si lahko ustvarjalen, kreativen, svoboden, razigran, hkrati si še koristen, jim pomagaš in po malem spreminjaš njihov svet. Kljub oddaljenosti od domačih tudi na tujem ljubiš in si
ljubljen. Predvsem otročki ti to pokažejo že ob prvih dneh, prostovoljci s teboj uživajo v družbi, vodja centra pa ti vsak dan nakloni hvaležen pogled in nasmeh ter se ti zahvali za vse. Ko se ji zahvališ nazaj, da ti je dala možnost biti tukaj in ti odgovori: »Nisem te izbrala jaz…« potem veš, da ima res vse v življenju svoj namen in razlog. Jaz sem tukaj svojega dosegla in uresničila.
Prostovoljstvo v tujini je res neverjetna izkušnja, ki ti za vedno ostane v srcu. Ko se vrneš nazaj vsekakor nisi več isti, saj te izkušnja sama izoblikuje v še boljšo osebo. In ko okusiš to potovanje, ko veš da si naredil nekaj dobrega za druge in zase, spoznal nove ljudi, se veliko novega naučil in spoznal…, te nekako vleče dalje... Zato čutim, da ne bo ostalo le pri Malti.