Aktualno

Z lesno-rokodelske delavnice

Udeleženci so izdelovali lesene skodele

Drugo aprilsko soboto, 13. 4. 2013, se je v okviru projekta Drevesne zgodbe odvila delavnica izdelovanja lesenih skodel pod vodstvom umetnika in učitelja lesorestva Zmaga Kovača. Projekt Drevesnih zgodb je nastal zaradi ljubezni do teh mogočnih bitij in njihove ogromne pomembnosti v naših življenjih ter zaradi želje, da se jim posveti malo več pozornosti in spoštovanja. Projekt je zasnovan dolgoročno, kajti gre za zelo obsežno, kompleksno in globoko temo. Po drobcih bomo spoznavali različne vidike dreves. V prvi fazi sodelujemo s ŠKMŠ, JSKD Šentjur in Literarnim društvom Šentjur  ter zbiramo različne ustvarjalne prispevke na temo dreves in njihovih zgodb. Od poezije, proze, filozofskih, ekoloških, mitoloških, etnoloških razmišljanj, likovnih ustvarjanj, pravljic, fotografij ... iz vsega navedenega bo nastala knjižica.

 

Ob 9. uri se nas je v tehnični učilnici OŠ Franja Malgaja Šentjur zbralo 11 zanesenjakov, večinoma začetnikov pri delu z lesom, z namenom, da se sami naučimo izdelati predmet, ki ga uporabljamo v vsakdanjem življenju.


Zmago Kovač je umetnik, slikar, učitelj in velik naravo in drevesoljub. Devet let je potoval po svetu in ustvarjal, devet let je delal kot restavrator, zdaj pa že deveto leto dela v šolstvu, trenutno  kot učitelj lesorestva na Waldorfski šoli Maribor. Zmago nam je za uvod povedal nekaj o njegovem doživljanju dreves. Zanj so to starodavna bitja z globokim spominom. Kot mnoga stara ljudstva sveta ima tudi sam zelo spoštljiv odnos do njih. Pravi, da se ljudje danes premalo zavedajo, kako težko bi živeli brez njih. Nudijo nam namreč toploto, hrano, dom, kisik, senco …Pravzaprav osnovne stvari za preživetje, poleg tega pa tudi zdravijo.

 

Vsak izmed udeležencev si je izbral svoj kos lesa, debeline  10cm. Uporabljali smo lipo, ki je eden mehkejših  vrst lesa, Zmago pa nas je sproti vodil skozi proces od kosa lesa do lesene skodele. Najprej smo si narisali obliko, si s spono pripeli les in z dletom in kladivom izdolbli najprej sredico – notranji del posode. Užitek je bilo delati v skoraj meditativnem vzdušju glasnih  ritmov kladiv. Nato smo z ročno žago odžagali in oblikovali  zunanji del posode. Tudi tega smo nato še dokončno oblikovali z dletom. Vse skupaj smo zbrusili še s tremi različnimi  brusilnimi papirji. Ko je bila skodela gladka smo jo za zaščito premazali  z lanenim oljem.

 

Delavnica je potekala cel dan in bila fizično kar naporna.  Na koncu smo bili prijetno utrujeni in zadovoljni, da smo se podali skozi celoten proces. Ta nam je pokazal, da je potrebno veliko truda in znanja za izdelavo ene takšne posode in bili smo ponosni nase, da nam je uspelo.
 

Avtorica: Katka Jenšterle

 

 

 

Nazaj

Zadnje objavljeno

Mladinski inkubator Spoznaj več kot 20 poklicev in delavnico Kam te vleče?

Spletna predstavitev poklicev ´Kua bi u lajfi?´

Osnovnošolci zadnje triade in srednješolci, to je za vas! ...

Razpisi in natečaji Sodeluj na natečaju in osvoji nagrade

Natečaj A (se) štekaš?!?

Inštitut Andrej Marušič v okviru Univerze na Primorskem (UP IAM) vabi ...

Dogodki za mlade

SHIFT + A